Image Map

Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi DİSK’i ziyaret etti…

Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (Avrupa ESK) üyesi Sandy Boyle ve beraberindeki Avrupa ESK heyeti 2 Temmuz’da Ankara’da DİSK’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa ESK, Türkiye’de “Sivil Toplumun Durumu” başlığıyla bir girişim başlattı. Bu kapsamda gerçekleşen toplantıya Sandy Boyle’un yanı sıra İngiliz İşveren Temsilcisi Jonathan Peel, Alman Sivil Toplum Kuruluşları adına Arno Metzler, ESK Temsilcisi olarak Aurélien Juliard ve Türkiye’deki AB delegasyonundan Zeynep Aydemir Koyuncu katıldı.

DİSK/Genel-İş Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan, DİSK/Genel-İş Eğitim Daire Başkanı Hüseyin Yaman, DİSK/Genel-İş Araştırma Daire Başkanı Hakkı Karabulut, DİSK Uluslararası İlişkiler Dairesi Müdürü Kıvanç Eliaçık ve DİSK/Genel-İş Araştırma Daire Müdürü Özgün Millioğulları katıldı.

Toplantıda Türkiye’de sivil toplum, yasal çerçeve ve çalışma koşullarına ilişkin konular gündeme geldi. Bu konuda DİSK’in görüşlerini almak isteyen heyeti, Genel Başkanımız Kani Beko bilgilendirdi. Beko, Türkiye’de sivil toplumun baskılandığını, sendikal hakların önüne engeller çıkarıldığını, grev hakkının düzenli olarak ihlal edildiğini ve gösteri hakkının anti demokratik biçimde engellendiğini dile getirdi. Yakın geçmişte Gezi Direnişleri ve 1 Mayıs’ta yaşananların bunların en iyi göstergeleri olduğunu belirten Beko, ülkemizde demokrasi mücadelesinin bedelinin her zaman ağır ödendiğini ve muhalefetin bastırılmaya çalışıldığını ifade etti.

DSC_0004ESK

ITUC ETUC