Image Map

#DirenFilistin! İşçiler seninle!

İsrail’in saldırılarına karşı Filistin halkıyla dayanışmak için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)  21 Temmuz Pazartesi günü örgütlü olduğu işyerlerinde çeşitli etkinlikler düzenlerken saat 12:30’da İsrail İstanbul Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yapıldı. 

 “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Diren Filistin işçiler seninle”, “Her yer Filistin her yer direniş”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganların atıldığı eylemde DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir basın açıklaması yaptı. 

diskfilistindiren

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, İsrail’in Filistin’e yönelik katliamlarını protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışmak için İsrail İstanbul Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde yaptığı konuşma:

 İSRAİL’E “DUR!” DEMEK, BÖLGEDEKİ EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA “HAYIR” DEMEKTİR!

DİREN FİLİSTİN!

İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda yüzlerce Filistinli yaşamını kaybetti. İsrail devleti, tarihinde daima yaptığı gibi bir kez daha sivilleri hedef aldı, yüzlerce insan öldürüldü, yaralandı, binlercesinin ocaklarına ateş düştü. İsrail devleti, plajda oyun oynayan çocukları bombalayacak kadar gözü dönmüş bir şiddet ile kan dökmeye devam ediyor.

İsrail işgali ve kuşatması Filistin halkına çok ağır bedeller ödetti. Milyonlarca Filistinli ülkesinden uzakta, mülteci olarak yaşıyor. Filistinlilerin neredeyse üçte ikisi işsiz, yarısından fazlası günde 2 dolardan az bir gelirle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. İsrail devletinin kontrol noktalarında insanlar aşağılanarak bekletiliyor, işkence yapılıyor, kurşunlanıyorlar. Tüm bu insanlık dışı eylemler, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin desteği ile hayata geçiriliyor.

Bu nedenle, Filistin’de İsrail’e “dur!” demek, bölgedeki emperyalist saldırganlığa “hayır” demektir. Onurlu Filistin halkının yanında olmak, emperyalizme karşı yoksul Ortadoğu halklarının safında olmaktır. Bugün “Diren Filistin” demek aynı zamanda “Diren Rojova” demektir. Çünkü Ortadoğu’da İsrail’e benzer biçimde kendinden olmayan herkesi düşman gören bir başka güç de kendine Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) diyen çetedir. Onlar da bugün  Rojava’da kendinden olmayan herkesi sivil demeden, çocuk demeden, kadın demeden katletmektedir.

Ortadoğu halkları emperyalizmin kendilerini mahkum etmek istediği bu barbarlığa, bu karanlığa mahkum olmayacaktır! Türkiye halklarının yüreği direnen halkların yanındadır!

Türkiye Cumhuriyetini yönetenlerin Ortadoğu politikaları ise iflas etmiştir. İsrail’i kınamak dışında hiçbir gerçek yaptırım uygulanamamakta, AKP iktidarı hamasi söylevlerle bu aczi örtmeye çalışmaktadır.

Devletin en tepesindekilerin çocukları İsrail ile ticari ilişkilerini geliştirirken “one minute” tarzı açıklamalar yapmak sadece samimiyetsiz değil aynı zamanda ciddiyetsizdir.

İsrail’in OECD üyeliğine vetoyu kaldıran AKP hükümeti döneminde Türkiye İsrail’in en çok ithalat yaptığı dördüncü ülke pozisyonuna gelmiştir. Türkiye İsrail’in en büyük beşinci ticari partneri olarak dünyanın en gelişmiş ekonomilerini geride bırakmıştır.

Yine iktidarı döneminde Kürecik’te açılan radar üssü ile İsrail’e NATO kanalları üzerinden istihbarat desteği sağlayanın AKP hükümeti olduğu unutulmamalıdır.

Gazze’de yaşanan katliamın ardından Türkiye’yi yönetenler İsrail’e somut bir yaptırım uygulayamazken İsrail devleti Türkiye’ye yaptırım uygulamıştır. Türkiye’yi yönetenler nutuk atarken İsrail’in Türkiye ile diplomatik ilişkilerini minimuma indirme kararı alması utanç verici bir gelişmedir.

Kendi yurttaşları 10 Haziran’dan beri IŞİD adı verilen çetenin elinde rehinken, serbest bırakılmalarını temenni etmekle yetinen bir hükümetin, İsrail’e karşı hamasi sözlerinin de Ortadoğu halkları gözünde hiçbir inandırıcılığı yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlerin İsrail ile ticari, askeri ve diplomatik ilişkileri aynı biçimde sürdürmekteki ısrarını kınıyoruz.

Bir haftadır süren saldırılarda 500’ün üzerinde ve sadece dün yapılan saldırıda bile 73 Filistinli katledildi. Filistin halkına yönelik bu soykırım boyutundaki katliamların durdurulması için, Türkiye bir an önce İsrail ile tüm askeri anlaşmaları iptal etmeli, Ortadoğu halklarına karşı kullanılan askeri üstler kapatılmalıdır!

DİSK’in de üye olduğu ITUC, ETUC gibi uluslararası işçi örgütlerine çağrı yapıyoruz: Filistin halkının katledilmesine seyirci kalmayın, harekete geçin!

Ve Filistin halkına sesleniyoruz: Diren Filistin! Yalnız değilsiniz. Türkiye’de işçiler, özgür ve demokratik bir Filistin kurulana kadar sizinle birlikte olacaktır.

10485073_747554631952894_8900790949062615590_n

ITUC ETUC