Image Map

Enerji-Sen sendikamıza yönelik sistematik saldırılara son verin!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, İstanbul Avcılar’da Enerji-Sen yöneticilerine ve işçilere yönelik saldırı ile ilgili açıklaması:

 Enerji-Sen sendikamıza yönelik sistematik saldırılara son verin!

Boğaziçi Elektrik Avcılar bölge müdürlüğünde iki işçinin işten çıkarılmasına tepki gösteren işçilere özel güvenlik ve polisin saldırması sonucu Enerji-Sen sendikamızın Genel Başkanı Ali Duman, Genel Eğitim Sekreteri Süleyman Keskin ve işyeri temsilcisi Salih Yaman gözaltına alınmış, işyeri baş temsilcisi Recep Garip Gazioğlu kalp krizi geçirmiştir.

“Rüşvet” tekliflerine ve tehditlere rağmen Enerji-Sen sendikamızın işyerindeki örgütlülüğünün kırılamamasının ardından Cengiz-Kolin-Limak ortaklığının işten çıkarmalara başlaması kabul edilemez.

İşten çıkarılan işçilerle ilgili Enerji-Sen yöneticileri ve üyesi işçilerin görüşme talebinin biber gazlı ve coplu bir şiddet eylemi ile yanıtlanması, açıkça sendikal örgütlenmeye karşı düşmanca bir yaklaşımın yansımasıdır.

Gözaltındaki sendikacılar derhal serbest bırakılmalı, işveren Enerji-Sen sendikamızın örgütlenmesine yönelik düşmanca tavrından vazgeçmelidir.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak Enerji-Sen sendikamızın örgütlenme çalışmalarına karşı sistematik hale gelen saldırılara sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna ilan ederiz.

ITUC ETUC