Image Map

Ölümünün 34'üncü yılında Kemal Türkler'in yanındaydık

Katledilişinin 34. yılında, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi, DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in mezarı başındaydık

mansetkemalturkler

DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybedişinin 34’üncü yılında DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anmaya Türkler’in kızları Nilgün Türkler Soydan, Yasemin Türkler, torunu ve Türkler Davası’nın avukatı Burç Akpınar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK Eski Genel Sekreteri Mehmet Karaca, konfederasyon üyesi sendikaların genel başkanları, merkez yöneticileri, sendika şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, gazeteci ve yazarlar, demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden temsilciler ve Kemal Türkler dostları katıldı.

Topkapı Mezarlığı’nın önünden “Kemal Türkler ölümsüzdür!”, “Kemal Türkler kavgamızda yaşıyor”, “Katillerin ipleri sermayenin elinde!”, “Katillerden hesabı işçiler soracak!” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Kemal Türkler‘in mezarına yapılan yürüyüşün ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu DİSK adına katılımcıları selamladı ve Kemal Türkler şahsında, yitirilen DİSK’liler ve iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler anısına kitleyi saygı duruşuna davet etti.

turkleric

Saygı duruşunun ardından konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkler’in mezarı başına işçilerden iyi haberlerle gelemediklerini söyleyerek torba yasa başta olmak üzere işçi sınıfına yönelik saldırıları hatırlattı. Serdaroğlu, katledilişinin üzerinden 34 yıl geçen Türkler’in miras bıraktığı mücadelenin devam ettiğini söyledi.

Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan ise babasına hitaben yaptığı konuşmada, özleminin büyük olduğunu ancak bunun kendisine acı vermek yerine mücadele isteğini artırdığını söyledi. Babasının ve 7 TİP’li gencin katiline yarı resmi devlet töreni düzenlenmesini ve tabutuna bayrak örtülmesini de eleştiren Nilgün Türkler Soydan, “Bayrak katillere değil onurlu, namuslu insanlara yakışır!” diyerek Kemal Türkler‘in mezarına bayrak örttü.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, İsrail ve IŞİD katliamlarını kınadı ve bu saldırı ve katliamlar karşısında söz söylemek yerine somut yaptırımların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Meclis’te görüşülen “Torba Yasa” ile Türkiye’nin bir taşeron cumhuriyetine dönüştürülmek istendiğini belirten Kani Beko, Kemal Türkler’in de yapacağı gibi DİSK’in taşeron işçileri mutlaka örgütleyeceğini söyledi.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Kani Beko “Bir yanda cumhurbaşkanı olmak isteyenler, diğer yanda da başkan olmak isteyen bir aday var. Biz DİSK olarak başkanlığı, tüm yetkilerin tek kişide toplanmasını asla kabul edemeyiz. Gece gündüz çalışacağız ve Türkiye’yi faşist diktatörlüğe teslim etmeyeceğiz” dedi.

FOTO GALERİ: 

ITUC ETUC