Image Map

Dünyanın bütün işçileri Filistin için eylemde…

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) bütün işçileri 7 Ağustos 2014 tarihinde Filistin için eylemler düzenlemeye davet etti.

ITUC üyelerine “ACİL” koduyla gönderdiği mesajında Gazze’de yaşananların dehşetini ve gayri meşruluğunu vurgularken saldırının kalıcı insani sorunlara yol açacağını hatırlattı. ITUC, bütün dünyayı Gazze’ye  su,  gıda, ilaç ve enerji gibi insani yardımlar yapmaya davet ederken bütün hükümetleri ateşkes sağlanması ve Filistinlilere yönelik baskıların durdurulması için göreve çağırdı.

ITUC bütün işçileri saldırının 3. haftası olan 7 Ağustos 2014 tarihinde dünya genelinde “acil ateşkes, kalıcı adil bir barış ve ablukanın son bulması” talebiyle eylemler düzenlemeye çağırdı.

ITUC mesajında “kalıcı barışın ve Filistin ve İsrail halkları arasında karşılıklı anlayışın tesis edilebilmesinin tek yolunun Filistin topraklarındaki işgalin son bulması” olduğunu vurguladı.

 

Dünya Sendika Liderleri Ramallah'ta

Dünya Sendika Liderleri Ramallah’ta, 1 Mayıs 2011

Sharan Burrow Filistin'de, 1 Mayıs 2011

Sharan Burrow Filistin’de, 1 Mayıs 2011

ACİL
ITUC, Gazze için Eyleme Çağırıyor

 Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), hızla artan ve şu anda 1200’ün üzerinde olan Gazze’deki ölü sayısından dehşete düşmüştür. Gazze’de hayatını kaybeden ve yaralananların çoğu kaçacak hiç bir yerleri olmayan sivillerdir. Son günlerde, aralarında evlerin, okulların, hastanelerin ve bölgenin tek enerji santralinin bulunduğu Birleşmiş Milletlere ait sivil altyapılar yok edildi. Bu durumun Filistin halkı için hem şimdi hem de askeri operasyon bittikten sonra devam edecek çok ciddi sonuçları olacaktır. Bu aşırı ve ayrım gözetmeksizin yapılan saldırıları meşrulaştırabilecek herhangi bir şey yok.

Dünyanın dört bir yanındaki işçiler ve aileleri, hemen hayata geçecek bir ateşkes ve 1,9 milyon kişiyi mahpus eden ablukanın sonlanması için yapılan çağrılara destek vermektedir. Aynı zamanda uluslararası kamuoyunu, Gazze’de acil ihtiyaç olan, su, gıda, tıbbi yardım ve jeneratör gibi insani yardımların sağlaması için çağrıda bulunuyoruz. Ancak, kalıcı bir barışın ve Filistin ve İsrail hakları arasında karşılıklı anlayışın tesis edilebilmesinin tek yolu Filistin topraklarındaki işgalin son bulmasıdır. Dolayısıyla, tüm hükümetleri acil ve müzakere edilmiş bir ateşkes için aracı olmaya çağırıyoruz. Sivillere yönelik saldırılar uluslararası hukuku ihlal etmektedir. BM’nin adalet ve hesap verilebilirlik çağrılarını destekliyoruz. Dolaylı veya doğrudan her türlü silah transferinin acilen yasaklanması için çağrıda bulunuyoruz.

Ancak bunlar yeterli olmaz. Sadece ABD ve Mısır’la sınırlı kalmaksızın, uluslararası toplumun, tarafları müzakere masasına gelmeye ve her iki tarafa da güvenlik ve saygı sağlayacak bir anlaşma imzalamaya zorlayacak baskı uygulaması gerekmektedir.

ITUC tüm üyelerine, eğer ateşkes sağlanmazsa 7 Ağustos 2014 Perşembe günü, 3. haftasına girecek yıkıcı bir çatışma olan bu sürece karşı çıkmak için aşağıdaki eylemleri hayata geçirmeye çağırmaktadır:

1. Sivillere karşı kullanılan her türlü, silah, mühimmat ve diğer askeri ekipmanın transferini hemen durdurması için, çeşitli araçlarla, hükümetinize baskı yapın…

2. Uygun yerlerde, diğer sivil toplum kuruluşları ile beraber, tarafların anlaştığı bir ateşkes, Gazze ablukasının sona ermesi ve Filistin’deki işgalin sonlanması için eylemler düzenleyin…

3. Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (ITF)’in Gazze için sürdürdüğü insani yardım kampanyasına mali destekte bulunun…

 

5683603034_8dfa47996f_b

ITUC ETUC