Image Map

Dünyanın bütün nakliyat işçileri buluştu

Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu’nun (ITF) 43. Kongresi 10-16 Ağustos 2014 tarihlerinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlendi.

1896 yılında kurulan ITF dünya genelinde yaklaşık 4,5 milyon nakliyat işçisini temsil ediyor. 43. Kongre’ye 116 ülkeden 1800 delege katıldı. Hamallardan pilotlara, kamyon şoförlerinden liman işçilerine, kargo dağıtımcılarından vatmanlara kadar çok sayıda nakliyat işçisi bir araya geldi.

DİSK ve DİSK/Nakliyat-İş heyeti de Kongre’ye katılan delegeler arasındaydı. İşçi sınıfının kurduğu en eski uluslararası federasyon olan ITF’e geçtiğimiz yıl üye olan Nakliyat-İş, Kongre’de “Kara Taşımacılığı”, “Demiryolları” ve “Sivil Havacılık” Konferanslarına katıldı ve 5 kıtadan nakliyat işçileriyle temaslar kurdu.

ITF Gençlik Komitesi kongre salonu önünde...

ITF Gençlik Komitesi kongre salonu önünde…

Nakliyat işçileri her yerde

Açılış töreninde söz alan ITF Genel Başkanı Paddy Crumlin konuşmasında; “Nakliyat sektörü insan hayatı için olmazsa olmazdır. Biz olmasak trenler, otobüsler, gemiler ve uçaklar çalışmaz. Dünyanın her yerindeyiz. 3,5 milyar insanın yarattığı serveti 80 kişi yönetiyor. Dünyayı saran bu adaletsizliğe karşı adalet istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Crumlin ayrıca “Nakliyat sektöründe kayıt dışı çalışmanın ve çocuk işçiliğinin yaygınlaştığını” hatırlattı ve “eğer bugün güvencesizliğe ve çocuk işçiliğe karşı mücadele etmezsek yarın çocuklarımız o koşullarda çalışacak” dedi.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, ILO Genel Direktörü Guy Ryder ve Bulgaristan Başbakanı Rosen Plevneliev de delegeleri selamlayanlar arasındaydı. Sharan Burrow konuşmasında Gazze’de yaşananlara odaklandı. Filistin’in işgaline ve ablukaya son verilmesi çağrısı yaptı.

Kongre kapsamında “Kara Taşımacılığı”, “Sivil Havacılık”, “Demiryolları”, “Deniz Taşımacılığı”, “Liman İşçileri”, “Turizm”, “Kargo”, “Şehir içi Ulaşım” vb. başlıklarla işkolu konferansları ve bölgesel toplantılar düzenlendi. Ayrıca kadın nakliyat işçileri ve genç nakliyat işçileri konferansları gerçekleşti.

Konferansların yanı sıra; “Mandela Anması”, “Filistin Dayanışma Etkinliği”, “Küba Dayanışma Etkinliği”, “Karadeniz Filmi Galası”, “Neo-Liberalizme Karşı Alternatifler Forumu”, “Küresel Isınma Eylemi” gibi çok sayıda etkinlik düzenlendi.

Filistin Dayanışma etkinliğinde söz alan Filistin Nakliyat İşçileri Sendikası Başkanı Nasır Yusuf Gazzeli şoförlerin sorunlarını aktardı ve ITF üyesi sendikalara desteklerinden dolayı teşekkür etti. Neo-Liberalizme Karşı Alternatifler Forumu’nda söz alan Latin Amerikalı sendikacılar Venezüella’da gerçekleşen Bolivarcı Devrim’in sosyal haklara etkisi üzerine konuşmalar yaptılar.

Nakliyat-İş ve Latin Amerika delegasyonu

Nakliyat-İş ve Latin Amerika delegasyonu

İşkolu konferanslarında nakliyat işçilerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşadıkları sorunlar tartışıldı. Savaşlardan daha fazla insanın ölümüne neden olan trafik kazalarının nakliyat işçileri açısından iş kazası olduğu vurgulandı. Uluslararası nakliyatta çalışan işçilerin savaşlardan olumsuz etkilendiği hatırlatılırken, ITF’in dünya barışı için mücadele etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Farklı ülke deneyimlerinin paylaşıldığı toplantılarda diğer sektörlerdeki işçilerin örgütlenmesinde veya genel olarak siyasal ve sosyal hakların geliştirilmesinde nakliyat işçilerinin rolü vurgulandı. Hükümetlerin işçilerin taleplerini kabul etmesinde nakliyat işçilerinin eylemlerinin etkisi aktarıldı.

Paddy Crumlin tekrar Genel Başkanlığa seçilirken, Bulgaristan Nakliyat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ekaterina Yordanova kadın işçiler adına Başkan Yardımcısı oldu. Genel Sekreterliğe ise Steve Cotton seçildi. Cotton yaptığı teşekkür konuşmasında “Nakliyat sektörü artık küresel bir sektördür. O nedenle sendikal mücadelemizi küresel ölçekte örgütlemeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu,  Avrupa Nakliyat İşçileri Federasyonu (ETF) Genel Sekreteri Eduardo Chagas ve Fransa CGT Nakliyat Sendikası Başkanı Alain Sutour ile görüşerek Omsan Lojistik, PTT Kargo, Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo gibi işyerlerindeki etkinliklerdeki sorunlar üzerine fikir alışverişi yaptı. Küçükosmanoğlu ayrıca ITF’in Gazze’ye yardım kampanyası kapsamında Filistin Nakliyat İşçileri Sendikası Başkanı Nasır Yusuf ve ITF Arap Ülkeleri Sekreteri Bilal Maliki ile görüştü.

Filistin Dayanışma Etkinliği

Filistin Dayanışma Etkinliği

ITUC ETUC