Image Map

DİSK Vanlı İŞKUR işçilerini Abdi İpekçi Parkı’nda ziyaret etti

iskur

Ankara’da Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi sendikalar Abdi İpekçi Parkı’nda 16 gündür hak arayışlarını sürdüren Vanlı İŞKUR işçilerini ziyaret etti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun başkanlık ettiği heyetin işten atılan işçileri ziyareti 29 Eylül Pazartesi saat 17:30’da başladı.

iskur3

“Depremzede Van İŞKUR İşçileri Yalnız Değildir” pankartının açıldığı ziyarette konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan Vanlı depremzede işçilerinin haklı mücadelelerinin yanında olduklarını, iş akitleri gasp edilerek işsiz bırakılan işçilerin haklı ve demokratik direnişlerinin başarıya ulaşması için işçilerle her türlü dayanışmayı gerçekleştireceklerini ifade etti.

Remzi Çalışkan’ın konuşmasının ardından ziyarette düzenlenen basın açıklamasını okuyan Kani Beko ise yaptığı konuşmasında,Vanlı depremzede işçilerinin bir an önce işlerine tekrar başlatılmaları için siyasi iktidarın derhal karar vermesi gerektiğini vurgulayarak, kışa girdiğimiz şu günlerde işçilerin işten çıkartılarak onlara ikinci bir deprem yaşatıldığını ifade etti. Beko, “Van’ın yaralarının sarılması için bu kamu yararına proje devam ettirilmeli, işçiler işlerinin başına döndürülmeli, alınterleri ile nafakalarını kazandıkları işleri kendilerine derhal iade edilmelidir” dedi.

İşçiler adına bir konuşma yapan Ethem Altun ise  talepleri karşılanmazsa, zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayan İş-Kur işçilerinin Ankara’yı asla terketmeyeceklerini ifade ederek, işten çıkartılarak kapı önüne konulan 7 bin 286 Van’lı depremzede işçisinin Ankara’ya gelerek canları pahasına haklarını alacaklarını ifade etti. Altun, Başta DİSK ve emek ve demokrasi güçlerinin kendileriyle dayanışmalarının ve kendilerini bu haklı mücadelelerinde yalnız bırakmadıkları için minnettar olduklarını belirtti.

Bilindiği gibi, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Van’da İŞKUR tarafından işlerine son verilen işçiler, kentlerindeki 94 günlük mücadelelerinin ardından çıktıkları Ankara yolunda pek çok engellerle karşılaşmışlar, saldırıya uğramışlar ve barikatları bir bir aşarak 14 Eylül akşamı Ankara’ya ulaşmışlardı.

iskur4

İşçiler, birkaç gün önce havaların soğuması üzerine parkta soğuktan korunmak için çadır kurmaya çalışmışlar ancak polis tarafından engellenmişlerdi. Ağır koşullar altında direnişlerini sürdüren işçilere DİSK heyeti dayanışma amacıyla beraberinde giysi, battaniye ve yemek de götürdü.

 DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nın ziyaret sırasında yaptığı konuşma şöyle:

 “Van’da 2011 yılında meydana gelen depremin ardından Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında İŞ-KUR bünyesinde çeşitli kurumlarda işe alınan 7 bin 286 işçinin görevine 3 yılın sonunda hiçbir açıklama dahi yapılmadan işlerine 14 Haziran 2014’te son verildi. Van depremi ile ocakları başlarına yıkılan işçilerin bu da yetmezmiş gibi karşılaştıkları bu işçi düşmanı tavrı asla kabul etmemiz mümkün değildir.

Van ilinin yaşadığı büyük deprem sonrası tüm Türkiye halkının Van’la dayanışması, acılarını acıları olarak kabul edip çocuk, yaşlı demeden maddi manevi yardıma koşması hepimizin hafızalarındadır. İnsanlarımızın bu denli fedakarlıkla Vanlı depremzedelerin acılarını dindirmek için bunca çabalamaları söz konusu iken, sosyal devletin gereği olarak afet yaşayan Vanlıların sorunlarının çözülmesi beklenirken, 30-40 bin nüfusu besleyen, Van’ın acılarını çeşitli işyerlerinde sağladıkları hizmetlerle sarmaya alışan işçilerin kapı dışına atılması olsa olsa vicdansızlık ve vurdumduymazlıktır.

Vanlı depremzede işçilerinin biran önce işlerine tekrar başlatılmaları için siyasi iktidar derhal bir karar vermelidir. Kışa girdiğimiz şu günlerde işçileri işten çıkartarak onlara ikinci bir deprem yaşatılmamalı ve Van’ın yaralarının sarılması için bu kamu yararına proje devam ettirilmelidir. İşçiler işlerinin başına döndürülmeli, alınterleri ile nafakalarını kazandıkları işleri kendilerine derhal iade edilmelidir. Vanlı depremzede işçilerinin haklı ve demokratik mücadelelerini desteklediğimizi, onların yürüttüğü direnişlerinin yanında olduğumuzu bir defa daha ilan ediyoruz.

Depremzede Van İş-Kur işçileri yalnız değildir!

Zafer direnen emekçinin olacak!

Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması!”

iskur2

iskur5

iskur6

ITUC ETUC