Image Map

DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun Gebze mitingi konuşması

dsc00227

Birleşik Metal-İş sendikamızın Gebze’de düzenlediği “İnsanca Çalışma, İnsanca Ücret” mitingine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri ve DİSK üyesi sendikalar da destek verdi. Binlerce işçinin MESS’in dayatmalarına karşı gövde gösterisi yaptığı mitingde DİSK Genel Başlanı Kani  Beko’nun yaptığı konuşmanın tam metni:

birlesik5

 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, Birleşik Metal-İş Sendikamızın Gebze’de düzenlediği “İnsanca Çalışma, İnsanca Ücret İçin Metal İşçileri Buluşuyor” mitinginde yaptığı konuşma:

 Metal gibi sert, metal gibi sağlam işçi kardeşlerim..

Sizleri Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu adına saygı ile sevgi ile selamlıyorum.

Bugün burada olmaktan büyük onur duyuyorum.

Çünkü sizler ve sendikanız Birleşik Metal İş şanlı bir direniş tarihinin sembollerisiniz.

Sizler geçmişte, 1970’li yıllarda MESS’e diz çöktüren metal işçisisiniz. Siz işçilerin hak aramasının önünü kapatmak için kurulan Devlet Güvenlik Mahkemelerini ezen bir tarihin mirasını onurla taşıyorsunuz!

Bugün bu şanlı tarihin hakkını veren metal işçilerine selam olsun. Bugün de metal işçisi MESS dayatmalarına teslim olmuyor. Bugün de metal işçisi sarı sendikanın oyunlarını bozuyor.

Burada hep beraber bir kez daha tanık oluyoruz: Metal işçisi kazanılmış haklarına uzanan ellere ne yapacağını gayet iyi biliyor!

Birleşik Metal İş sendikamızın Genel Başkanı Sayın Adnan Serdaroğlu detaylı bir biçimde, gayet açık ve net anlattı: Metal işçisi düşük ücretleri kabul etmiyor. Metal işçisi uzun çalışma sürelerinden bıkmış! Yüksek düzeyde kar eden ve çok yüksek verimlilik oranlarına sahip bir işkolunda metal işçisi “insanca yaşam, insanca ücret” istiyor.

Metal işçisi bugüne kadar sendikası Birleşik Metal öncülüğünde çeşitli eylemlerle birliğini MESS’e gösterdi. Yapılacak olan zammın “vergi” adı altında gasp edilmesine karşı vergi kesintisinin sabitlenmesini istedi. Vergi dairelerinin önünde eylemler yaptı.

Metal işçisi haklı. Metal işçisi daha yüksek oranda vergi verecek kadar zengin mi oldu? Metal işçisinin nesi var? Metal işçisinin hanları mı var, hamamları mı var, uçakları mı var, sarayları mı var?

İşçiden aldığınız vergiler işçiye mi dönüyor? Hayır? Saraylara altın kadeh alınacak diye, 10 bin liralık klozet takılacak diye işçiden daha fazla vergi almak hırsızlıktır!

Sevgili işçi kardeşlerim, mücadele arkadaşlarım…

Biz bu kadehlerden, klozetlerden, saraylardan bahsettiğimizde hemen diyorlar ki “İtibardan tasarruf olmaz”.

Yani altın kadehlerden tasarruf olmuyor ama bu ülkede işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden tasarruf oluyor. Bu nedenle Türkiye’de 11 ayda 1723 işçi kardeşimiz öldü. Yani bir değil, yaklaşık altı Soma katliamı yaşandı.

Türkiye’de saraylardan tasarruf olmuyor ama işçi ücretlerinden tasarruf oluyor. Bu ülkede milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediliyor. Asgari ücretli bir öğününde 75 kuruşa karnını doyurmak zorunda.

Bugünlerde yeni yılın asgari ücreti belirlenecek. Ve sevgili işçi kardeşlerim şunu unutmayın: Asgari ücret sadece asgari ücretlinin sorunu değildir. Asgari ücret tüm ücretlere yapılacak zamlar üzerinde belirleyicidir. Asgari ücrete yapılan zam tüm toplu sözleşmeleri etkiler.

Bu nedenle Konfederasyonumuz asgari ücretin 2 katına çıkarılarak 1800 lira olmasını istemektedir. Yani asgari ücrete Cumhurbaşkanlığı bütçesine yapılan zam kadar zam istiyoruz.

Asgari ücret net 1800 lira olmalıdır! Nedeni basit: Ekonomi büyürken biz alınteri döküyoruz. Çalışırken biz ölüyoruz, biz sakatlanıyoruz, biz hastalanıyoruz. Madem Türkiye ekonomisi büyüyor, bizim aşımız, bizim ekmeğimiz neden büyümüyor? Büyümeden pay alsaydık, birilerini zengin ettiğimiz oranda zam alsaydık şimdi asgari ücret yaklaşık 1800 lira olacaktı.

Madem milli gelir büyüdü biz de o milli gelirdeki payımızı istiyoruz. Bu taleple Salı günü Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacağız.

Sevgili işçi kardeşlerim, mücadele arkadaşlarım…

Biz DİSK’liyiz. Türkiye’nin dört bir yanında sayısı hızla artan #Direnİşçi çadırlarının örgütüyüz. Biz dayatmalara, baskılara boyun eğmeyiz. Biz DİSK’li işçileri bu yolda bir başına bırakmayız. Biz birliğin, mücadelenin, dayanışmanın örgütüyüz.

O nedenle de DİSK olarak sonuna kadar metal işçisinin yanında, onlarla omuz omuza olacağız.

Burada sözlerime son verirken, ülkenin dört bir yanında işine, ekmeğine, geleceğine sahip çıktığı için, sendikalı olduğu için işten çıkartılan, bedel ödeyen direnişçi DİSK’li işçileri hep beraber selamlayalım:

Selam olsun Eskişehir’de direnen Birleşik Metal-İş üyesi ICF işçilerine

Selam olsun Birleşik Metal-İş üyesi MT Reklam işçilerine

Birleşik Metal-İş üyesi Bilecik’te direnen Toprak Holding işçilerine

Selam olsun Maltepe Hastanesi’nde direnen Devrimci Sağlık-İş üyesi işçilere!

Selam olsun Taksim’de direnen Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçilerine

Selam olsun işleri için direnen Genel-İş üyesi Mersin Büyükşehir Belediyesi İşçilerine

Selam olsun Topkapı’da sarı sendikaya baş kaldıran Gıda-İş üyesi Ülker işçilerine

Selam olsun İstanbul Hadımköy’de sendikalı olmak için direnen, Nakliyat-İş üyesi ZET-Farma işçilerine

Ve son olarak bir kez daha: Selam olsun MESS dayatmalarına direnen, onurlu, yiğit metal işçisine… Selam olsun Birleşik Metal-İş’e

Selam olsun DİSK’e… Selam olsun Türkiye işçi sınıfına!

birlesik_konusma

 

 

 

ITUC ETUC