Image Map

Küresel Sendikalar’dan Şengal ve Kobane halkına destek ziyareti

Küresel Sendika Federasyonlarının Diyarbakır-Suruç ziyareti tamamlandı. 3 gün boyunca Diyarbakır, Urfa ve Gaziantep’te temas ve gözlemlerde bulunan heyet mültecilerle, işçilerle ve belediyelerle görüşmeler yaptı.

ziyaret

Arin Mirkan Mülteci Kampı, Suruç

 

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu (ITF) Avrupa Nakliyat İşçileri Federasyonu (ETF) ve İngiltere Nakliyat İşçileri Sendikası (RMT) temsilcilerinin bulunduğu heyete DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş-başkanları Şaziye Köse, Lami Özgen, DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Celal Ovat, KESK-BTS Genel Başkanı Nazım Karakurt eşlik etti.

Heyetin ilk ziyareti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleşti. Heyeti ağırlayan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, bölgedeki gelişmeler ve mültecilere yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi. Güneydoğu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ertak bölge belediyelerine bağlı kamplar hakkında bir rapor sundu.

Kışanak, mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hükümetten ve merkezi bütçeden destek alamadıklarını, yardımların ulaştırılmasında ayrımcılık yaşandığını, belediyenin imkânlarının da çok sınırlı olduğunu ama halkın adeta seferberlik ilan ederek Şengal ve Kobane’den gelen mültecileri ağırladığını ifade etti.

ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas, yaşananların siyasi bir sorun olduğunu ve çözümünde siyasi olması gerektiğini vurguladı. Sendikaların ve işçilerin, siyasileri etkileyerek sorunun çözümünde rol oynayabileceklerini belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

ITUC adına söz alan Chidi King, sendikaların ve işçilerin yaşananlara seyirci kalamayacağını, bölgedeki gözlemlerini tüm dünya sendikalarına iletmek üzere geldiklerini bulunduklarını ifade etti. “Gelişimiz basit bir seyahat veya bir hayırseverlik kampanyası değil sınıf dayanışmasıdır” dedi. King IŞİD’in kadınlara yönelik baskı ve katliamları karşısında dehşete kapıldıklarını ifade etti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, heyetin hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. DİSK ve KESK’in önce Şengal ve ardından Kobane’de yaşanan saldırıları ITUC, ETUC ve EPSU toplantılarında gündeme getirdiğini, ITUC’un  Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerde bulunulduğunu, uluslararası sendika hareketinin Kobane’ye yardım koridoru açılması için yürüttüğü faaliyetleri aktardı.

Daha sonra Demokratik Toplum Kongresi’ni ziyaret eden heyeti burada DTK Divan Üyesi ve Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili olan Feleknas Uca ile birlikte DTK Divan üyesi Seydi Fırat karşıladı.

Uca, Şengal’de yaşanan katliam hakkında bilgiler verdi. Fırat, uluslararası yardımların yerine ulaşmasında sorunlar olduğunu ve yardımların mültecilere iletilmesinde ayrımcılık yaşandığını vurguladı. Fırat, “DTK’nın, bölge belediyelerinin ve Rojava Derneği’nin yardımların adil ve şeffaf bir şekilde dağıtılması gerektiğine inandığını” söyledi.

 

Fidanlık Kampı

Fidanlık Kampı

Uluslararası heyet DİSK ve KESK üyesi sendikaların şube yöneticileriyle beraber, Şengal’den gelen Ezidilerin kaldığı Fidanlık kampını ziyaret etti. Kamptaki imkanlar ve ihtiyaçlarla ilgili bilgi alındı.

Heyet Diyarbakır’da DİSK/Genel-İş’i ziyaret ederek burada yaptığı toplantıda bölgede faaliyet yürüten, DİSK’e bağlı Genel-İş ve KESK’e bağlı Eğitim-Sen, Ses, Tüm Bel Sen ve ESM sendikalarının faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Diyarbakır’daki temasların ardından Viranşehir Belediyesi ve Viranşehir’de Ezidiler’in kaldığı kampı ziyaret edildi. Sendikalar aracılığıyla yürütülen eğitim ve sağlık hizmetleri hakkında bilgi alındı.

Heyet programının üçüncü gününde Suruç Belediyesi’ni, Suruç Kaymakamlığı’nı,  Arin Mirkan kampını ve sınırda ki Meşher köyünü ziyaret etti.

Suruç Belediyesi’nde kamplarda kalanların sayısı, yaşları, ihtiyaçları hakkında detaylı bir rapor dinleyen heyet daha sonra gözlemlerini Suruç Kaymakamı ile paylaştı. Arin Mirkan kampına giden heyet burada özellikle çocuklarla zaman geçirdi, derslikleri ziyaret etti, çocuklarla birlikte şarkı söyledi, halay çekti.

Meşher köyünde sınırda barış nöbetine katılan heyet hep birlikte insan zinciri oluşturdu.

Suruç Meşher Köyü, Kobane Sınırı

Suruç Meşher Köyü, Kobane Sınırı

Kobane

Kobane

Burada yapılan konuşmalarda ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas “Kobane’ye yönelik saldırı binalara sokaklara değil orada yaşayan insanların fikirlerine yönelik bir saldırıdır. Dolayısıyla bu saldırı sınıf savaşının bir parçasıdır” dedi.

RMT Genel Başkanı Steve Hedley sınırda yaptığı konuşmasında Kobane’de inşa edilen eşitlikçi ve katılımcı hayatın Ortadoğu’daki baskıcı rejimlere bir alternatif oluşturduğunu söyledi ve “Bir sonraki konuşmamı sınır öbür tarafında yapacağız. Zaferinizi kutlamak için tekrar yanınıza geleceğim” dedi.

ITUC temsilcisi Chidi King, kışın yaklaşmakta olduğunu hatırlatarak mülteciler için daha iyi şartlar hazırlanması için seferberlik çağrısı yaptı. Özellikle çocuklar ve kadınlar için eğitim ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için sendikaların harekete geçeceğini ifade etti.

Heyet mültecilere destek bir için bir bağış kampanyası başlatma ve dünya genelinde işçileri, sendikaları ve hükümetleri bilgilendirmek üzere çeşitli etkinlikler düzenleme kararı aldı.

 

 

15855313930_21eaa777ba_o

 

ITUC ETUC