Image Map

Trakya Bölge Mitingi için basın açıklaması

IMG-20141224-WA0003

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği Tarafından örgütlenen “Taşeronlaştırma yasaklansın-Asgari Ücret 1800 Net” mitingine sayılı günler kala Çerkezköy’de mitingle ilgili bir basın açıklaması düzenlendi ve bildiri dağıtımı yapıldı. DİSK’in Trakya’da örgütlülüğü bulunan Sendikaların Şube Başkanları, Şube Sekreterleri ve miting komitesinin katıldığı ve Lastik-İş Sendikası Çerkezköy şubesinde yapılan basın toplantısında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun  yaptığı açıklamanın tam metni

cerkezkoy 24 aralik 1

 TAŞERONLAŞTIRMA YASAKLANSIN! ASGARİ ÜCRET 1800 NET!

27 ARALIK’TA LÜLEBURGAZ’A!

Değerli basın emekçileri

2014 yılı emek açısından oldukça sancılı ve acılı bir yıl olarak yaşandı.

Soma, Torunlar ve Ermenek gibi toplumu derinden sarsan katliamlar başta olmak üzere iş cinayetlerinde 1723 işçiyi yitirdik. Yani Türkiye bir değil yaklaşık altı Soma katliamı yaşadı.

Bu cinayetlerin en temel sebeplerinden biri olarak taşeron düzeni olduğunu tespit ederek taşeron köleliğinin yasaklanması için sürdürdüğümüz mücadeleyi yükseltmeye çalıştık. Bu kapsamda İstanbul’da, İzmir’de, Mersin’de, Diyarbakır’da taşeron köleliğine karşı mitingler düzenledik. Bu mitinglerden biri de Trakya Bölge mitingi olarak 27 Aralık Cumartesi günü Lüleburgaz’da gerçekleştirilecek.

Bu mitingde de taşeronun güvencesizlik, kölelik, ölüm demek olduğunu vurgulayarak taşeron cumhuriyetine karşı en temel haklarımızı, güvenceli bir iş-insanca yaşam talebimizi dile getireceğiz.

TrakyaAfisDeğerli basın emekçileri,

Hepinizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz ay asgari ücretin belirlendiği bir ay. Konfederasyonumuz Aralık ayı boyunca “Asgari Ücret 1800 Net” sloganıyla bir kampanya yürütüyor. Bizler işçilerin büyümeden ve milli gelirden pay alması gerektiği, bir hanede 2 kişi çalışsa bile yoksulluk sınırının altında yaşamayı dayatan bir asgari ücrete asgari ücret denmeyeceği gerçeğinden hareketle, asgari ücrete en az Cumhurbaşkanlığı bütçesi kadar zam istiyoruz.

Bu kapsamda “Asgari Ücret 1800 Net” talebimiz çerçevesinde bugüne kadar Konya, Bursa, Kayseri, Gaziantep’in yanı sıra Trakya bölgesinde de Kırklareli, Lüleburgaz ve Tekirdağ’da kitlesel basın açıklamaları ve bildiri dağıtımı yapmıştık. Dün de Edirne dahil olmak üzere DİSK’in temsilciliklerinin bulunduğu hemen her yerde, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Konya, Diyarbakır, Kayseri, Samsun, Adana, Gaziantep, Eskişehir’de kitlesel basın açıklamaları yaptık, yüzlerce noktada bildirilerimizi dağıttık.

26 Aralık’ta da Ankara’da Çalışma Bakanlığı’nın önünde bu talebimizi bir kere daha dile getirdikten sonra 27 Aralık Trakya Bölge Mitingi’nde güçlü bir şekilde “Saraylar Değil Ekmeğimiz Büyüsün-Asgari Ücret 1800 Net” diye haykıracağız!

Bölge Temsilcimizin aktardıklarından da gördüğümüz üzere sefalet ücretleri ve taşeron köleliğinin yanı sıra Trakya’nın başka sorunları da var. Özellikle Trakya’da tarım topraklarını yok eden bir süreç işliyor ve işlemeye devam edecek gibi görünüyor. Ergene nehrinin yok edilmesinin ardından yeni termik santral projeleri, organize sanayi bölgeleri ile bu bölgede tarımın yok edilmesi doğa tahribatının yanı sıra, emeğini satmaktan başka çaresi kalmayan yüzbinler yaratacak.

Biz bu senaryoyu Soma’da gördük. Tarımın yok edilerek insanların nasıl ölümüne, kölece çalışmak zorunda bırakıldığını gördüğümüz için Trakya’da yeni bir Soma yıkımı yaratılmasına izin vermeyeceğimizi de kürsümüzden dile getireceğiz.

Değerli basın emekçileri,

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, bölgedeki örgütlü sendikalarımızın yöneticilerinin de katılacağı, DİSK Bölge Temsilciliği Tarafından örgütlenen “Taşeronlaştırma yasaklansın-Asgari Ücret 1800 Net” mitingine sadece üyemiz işçileri değil tüm Trakya halkını davet ediyoruz.

Bugün bizim yürüttüğümüz mücadele bu yoksulluk, ölüm, kölelik ve yağma düzenine karşı emeğin, yaşamın, doğanın mücadelesidir. Bugün bizim yürüttüğümüz mücadele tüm Trakya halkının mücadelesidir.

Hepinize katıldığınız için teşekkür ederiz.

IMG-20141224-WA0004

ITUC ETUC