Image Map

Bursa'da DİSK'ten TMMOB'a destek

DİSK-Bursa Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci “TMMOB’a dokunma” konulu bir basın toplantısı düzenledi. TMMOB’yi hedef alan torba yasaya karşı 2 Ocak’ta düzenlenen toplantıya KESK ve TMMOB de katıldı.

bursa

 

Basın Açıklaması Metni :

Değerli dostlar,

Torba yasalar AKP hükümetleri ile birlikte hayatımızın kabusu haline geldi. Birbiri ile ilgisi olmayan aynı anda pek çok yasada değişkliği öngören bu yasalar adete haklarımızı çalmak için hazırlanmış bir çuvala dönmüş durumda. Elimizde ne var ne yoksa almaya çalışıyorlar. Önlerinde yağmaya, talana karşı engel olarak gördükleri her yasayı, her kurumu ortadan kaldırmak istiyorlar.

Yine bir torba yasa gündemde. Yalana, talana, yıkıma, yağmaya yeni zeminler kazandırmak için hazırlamış bir yasa bu yasa. TMMOB soruyor: İzin verecek miyiz?

Türkiye’nin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen, boyun eğmeyen kurumları var. Bu onurlu örgütlerden biri de TMMOB’dur. TMMOB mesleki birikimi ve etik değerleri ile bu ülkenin vicdanı olmuş bir örgüt. Demokrasi mücadelesinin de en önemli mevzilerindendir. Talana ve yağmaya karşı duruşunu tavrını, etik değerlerinden taviz vermeden sürdürmektedir. Bu nedenle hedeftedir. Buradan hep beraber TMMOB’un sorusuna cevap vermek durumundayız. Cevap vermek yetmez haykırmalıyız. Hayır izin vermeyeceğiz.

Ben de buradan soruyorum: Bu ülkenin vicdanı olan TMMOB’un ve onun üyesi odaların özerk yapısına son verilmesine, hükümetin emrine sokulmasına izin verecek miyiz? Bu soruya kuru bir cevap vermek yetmez haykırmalıyız. Hayır izin vermeyeceğiz.
Torba yasa ile işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yeni sorunlara kapı aralanıyor. İşçilerin tazminatsız işten atılması için patronlara yeni bahaneler getiriliyor.

Torba yasa ile yapı denetiminde tekelleşmenin önü açılıyor. Mimarların, mühendislerin ve plancıların yetkileri azaltılıyor.
Doğanın talanına, kentlerimizin yağmasına, yoksulların konut alanlarına el konulmasına, yeşil alanların, parkların, mezarlıkların ranta açılmasına, yağmalanan yasadışı imar faaliyetlerinin affına yol veriliyor.

Bu yasa mühendisinden mimarına, işçisinden insanca bir çevrede yaşamak isteyen halka kadar hepimizi ilgilendiriyor.

O yüzden izin vermeyeceğiz!

Vermemek zorundayız!

Bu konuda diğer pek çok konuda olduğu gibi TMMOB ile yan yana, omuz omuzayız. Bu yasaya karşı mücadele bu ülkede yaşayan, çocuklarının geleceğine, toprağına, suyuna, kentlerine, yaşam alanlarına, ormanlarına, emeğine sahip çıkmak için verilmesi gereken ortak bir mücadeledir.

Tüm halkımızı bu yasaya dur demeye çağırıyoruz.

Bu duygularla hepinizi DİSK adına selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

AÇIKLAMANIN VİDEOSU İÇİN GÖRSELE TIKLAYINIZ

bursa2

ITUC ETUC