Image Map

Konut işçileri Ataşehir Eston 75 Çamlıevler'de toplusözleşme imzaladı…

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Ataşehir Eston 75 Çamlıevler toplu sözleşme töreninde yaptığı konuşma:

Bugün ATAŞEHİR ESTON 75 ÇAMLIEVLERİ ve DİSK/Genel-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme nedeniyle bir araya geldik. Bu basit bir imza töreni, basit bir basın toplantısı değil. Bu yüzden müsaade edersiniz konut işçileri hakkında bazı noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum.

Ben bir belediye işçisiyim. Bize halk arasında çöpçü veya bekçi diyorlar. Ama hayatımız Kemal Sunal’ın Çöpçüler Kralı filmindeki kadar neşeli değil. Ekmek kavgasındayız. Bugün de Kapıcılar Kralı filminde veya Bizimkiler dizisinde izlediğimiz konut işçileriyle birlikteyiz.

Çalışma Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 105 bin konut işçisi bulunmaktadır. Konut işçisi bir binada veya sitede temizlikten güvenliğe kadar bütün işlere koşar, yaşlılarla, hastalarla ve çocuklarla ilgilenir. Asansör bozulsa, elektrikler kesilse ilk o çağrılır. Yangınlarla, su baskınlarıyla savaşır. Bütün angaryalar onun görevidir.

Konut işçisi bir yandan komşudur, sırdaştır. Ama en zor çalışma biçimlerinden biri konut işçiliğidir. Çoğu asgari ücretle, güvencesiz ve kuralsız şekilde çalışmaktadır. Konut işçileri çoğu zaman kimsenin işyeri olarak görmediği bir işyerinde yani bir apartmanda tek başına çalışır ve onlarca işvereni vardır.

1970 yılına kadar konut işçileri işçi olarak kabul edilmiyordu. İş kanunu onları kapsamıyordu. Yani sağlık sigortası ve emeklilik gibi sosyal haklardan faydalanamıyorlardı. Gururla söyleyebilirim 44 yıl önce Genel-İş Sendikası öncülüğünde yürütülen bir mücadele sonunda konut işçileri işçi olarak kabul edildiler. Kanun değişikliğinin yapıldığı 11 Nisan günü konut işçileri bayramı olarak anılmaktadır.

1980 yılında 12 Eylül Askeri Darbesi öncesinde sendikamıza üye yaklaşık 45 bin konut işçisi bulunuyordu. Cuntayla birlikte DİSK üyesi sendikalar kapatılınca konut işçileri de pek çok haklarını kaybettiler.

1996 yılından bu yana İstanbul’un iki yakasında konut işçilerini üye yapıyoruz, onların hakları için faaliyetler yürütüyoruz. İstanbul’da yaklaşık 2 bin üyemiz bulunuyor. 12 Eylül sonrası konut işçileri için TİS imzalayan ilk sendika olduğumuzu da ekleyeyim.

İstanbul’da çok sayıda sitede toplu sözleşmemiz bulunuyor; ARYA, TEM, AÇELYA KONUTLARI, KİMYA SİTESİ, ESENBAHÇE KONUTLARI, BARIŞ TEPESİ SİTESİ, UYDU KENT SİTESİ, ESENKENT TOPLU YAPI YÖNETİM, HUKUKÇULAR SİTESİ, ESTON ÇAMLI SİTELERİ’nde çalışan işçiler sendika güvencesi altındalar.

ATAŞEHİR ESTON 75 ÇAMLIEVLER sitesinde, dile kolay 7. Dönem toplu iş sözleşmesini bağıtlanmış bulunuyor. Tarafları ve sözleşmeye emeği geçenleri kutluyorum. Hem işçi arkadaşlarımıza hem de site sakinlerine hayırlı, uğurlu olsun. Site yönetimini iş barışının sağlanmasına yaptıkları katkılardan dolayı tebrik ediyorum.

Bu sözleşmeyle işçi arkadaşlarımız önemli kazanımlar elde ettiler. Örnek olarak yüzde 13’lük ücret artışı, yemek ve yol yardımı, bayram ikramiyelerini verebiliriz. Özelikle üniversite dahil olmak üzere okuyan çocuklarımıza verilen eğitim yardımının altını çizmek istiyorum.

Ekonomik ve sosyal haklara ek olarak bu sözleşmenin dikkat çeken başka bir noktası daha var. Konut işçileri şubemizin ilke edindiği bir uygulama burada da hayata geçmiş durumda. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın işçiler için ücretli izin günü olarak kabul edilmiş. Kadın arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

İmzalayacağımız toplu iş sözleşmesinden dolayı site yönetimini ve işçi arkadaşlarımız tekrar tebrik ediyorum. Buradan bütün konut işçilerine sesleniyorum; sigortalı 105 bin konut işçisine ve kayıt dışı koşullarda çalışan on binlerce konut işçisine bir çağrı yapıyorum. Sizler de insanca bir yaşam için, daha iyi çalışma koşulları ve ücretler için DİSK’e üye olun. Sendikalı olun hayatı değiştirin, sendikalı olun hayatınızı değiştirin.

IMG_9791 IMG_9798 IMG_9802

ITUC ETUC