Image Map

Maltepe işçileri için uluslararası dayanışma

Avrupa genelinde kamu hizmetlerinde çalışan 8 milyon işçiyi temsil eden Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU) Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan, Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde işten atılan işçilere bir destek mesajı yayımlarken, üniversite yönetimine de protesto mektubu gönderdi.

Ayrıca sendika haberleri ve kampanyaları sitesi LabourStart.org’da Maltepe Üniversitesi Hastanesi için başlatılan kampanyaya ilk 24 saat içinde 5000’den fazla sendikacı katıldı. Hastanede yaşananları ve işçilerin direnişini 10 farklı dilde anlatan haberlerin yayımlandığı site aracılığıyla dünyanın dört bir yanından binlerce kişi hastane yönetimine protesto mektupları gönderdi.

Kampanyaya katılmak için lütfen tıklayın: LabourStart: 98 sağlık işçisi sendikaya üye olduğu için işten atıldı!

maltepe

 

Doktor! Avrupa Birliği üyeliğine engel oluyorsunuz!

EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’a hitaben yazdığı protesto mektubunda; hastanede çalışma koşullarının giderek kötüleştiğini, çalışma sürelerinin uzun olduğunu, söz verilen ücret artışınız gerçekleşmediğini hatırlattı. İşten atılan işçilerin bazılarının 10 yıldan uzun süredir hastanede çalıştığını ve aralarında evli çiftlerin bulunduğunu vurguladı.

Protesto mektubunda taşeronlaşmanın hastanenin şöhretini olumsuz etkileyeceğini ifade edildi. İşçilerin sendika üyesi oldukları için işten çıkartılmalarının Türkiye’nin AB üyeliğinin önünde engel teşkil ettiği ayrıca vurgulandı.

EPSU, üniversite yönetimini işçileri kadrolu olarak işe geri almaya ve sendika ile toplu sözleşme görüşmelerine başlamaya davet etti.

Mücadelemiz ortaktır..!

Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu EPSU, Dev Sağlık-İş üyelerine gönderdiği mektubunda Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçilerinin yürüttüğü mücadelenin tüm işçilerin ortak mücadelesi olduğu ifade edildi.

Dayanışma mesajında işçilerin sendikaya üye oldukları için işten atılmasının Türkiye yasalarının, Avrupa ve uluslararası düzeydeki sözleşmelerin ihlali olduğu hatırlatıldı. EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriann, Maltepe işçilerinin hastane önündeki çadırda işe iade talebiyle ve taşeronlaşmaya karşı devam ettikleri mücadeleyi desteklediklerini belirtti.

Dev Sağlık-İş’in üye olduğu EPSU Avrupa genelinde 8 milyon işçiyi temsil etmekte ve AB tarafından sosyal taraf olarak kabul edilmektedir. Ayrıca EPSU sağlık işçileri konferansını Mart ayında İstanbul’da düzenleyeceğini de duyurdu.

logo_epsu

ITUC ETUC