Image Map

METAL GREVİ DİSK’İN GREVİDİR! DİRENİYORUZ, KAZANACAĞIZ!

DSC_4994

DİSK Başkanlar Kurulu’nun, Birleşik Metal-İş Sendikamızın MESS’e karşı yürüttüğü grev süreci gündemiyle, 27 Ocak 2015 tarihinde yaptığı toplantının sonuç bildirgesi:

METAL GREVİ DİSK’İN GREVİDİR! DİRENİYORUZ, KAZANACAĞIZ!

15 bin metal işçisinin grevi 29 Ocak’ta 10 kentte, 22 fabrikada başlıyor. Birleşik Metal İş Sendikamız, işveren örgütü MESS’in dayatmalarına karşı greve gidiyor. Metal işçileri insanca çalışmak, insanca yaşamak ve çocuklarının geleceği için direniyor!

Bu grev tüm sendikalarımızın, DİSK’in grevidir! MESS’in ve sarı sendikaların masa başında kurdukları oyunu fabrika fabrika bozan bu grev, işçi sınıfının onurudur! İşçi sınıfının kaderinin, işverenlerin iki dudağı arasında olamayacağını gösteren bu onurlu duruş, emeğiyle yaşamaya çalışırken sefalete, ölüme mahkum bırakılmak istenen milyonlara umut olan bir #Direnİşçi çağrısıdır.

1970’lerde MESS’i dize getiren, sınıf kardeşleriyle beraber DGM’leri ezen metal işçisinin mücadelesi, önümüzdeki günlerde 48’inci yılını dolduracak DİSK’in tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. DİSK Başkanlar Kurulu bugün, bu şanlı tarihin hakkını veren metal işçilerini selamlamaktadır.

Başkanlar Kurulumuz Birleşik Metal-İş Sendikamızın MESS’e karşı yürüttüğü grevleri, “DİSK GREVLERİ” olarak değerlendirilerek her alanda destek verilmesine karar vermiştir.

Bu karar doğrultusunda:

  1. DİSK Başkanlar Kurulu Üyeleri 29 Ocak tarihinde başlayacak grevlere toplu olarak katılacaktır.
  2. DİSK Örgütlenme Koordinasyon Kurulu toplantısında oluşturan, DİSK METAL İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA KOMİTESİ’ne bağlı olarak, sendika merkezlerinde ve bölgelerde “Metal İşçileriyle Dayanışma Komiteleri” kurulacaktır.
  3. 29 Ocak 2015 tarihinde tüm bölgelerde başlayacak grev uygulamalarına katılım sağlanacaktır.
  4. 29 Ocak 2015 tarihinde grev uygulaması başlamayan bölgelerde metal işçilerinin grevini selamlayan kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır.
  5. Konfederasyonumuz DİSK’in 48. kuruluş yıldönümü, 13-14 Şubat tarihlerinde Kocaeli’nde iki etkinlikle kutlanacaktır. 13 Şubat 2015 Cuma akşamı DİSK üyesi sendikalarımızca yürütülen tüm direnişlerden işçiler, Kocaeli’nde kurulacak “DİRENİŞ SARAYI” çadırında bir araya gelecek ve gece boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

14 Şubat 2015 Cumartesi günü de direnişlerden, grevlerden gelen işçilerle, sendikalarımızın katılımı ile Kocaeli’nde büyük bir işçi mitingi düzenlenecektir.

Tüm emek dostlarını bu haklı ve onurlu direnişte yanımızda görmek istiyor, tüm halkımızı işçi sınıfının yanında olmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

YAŞASIN METAL İŞÇİSİNİN ONURLU GREVİ!

İNSANCA YAŞAMAK İÇİN #DİRENİŞÇİ!

YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI!

İNADINA SENDİKA İNADINA DİSK!

DSC_4995 DSC_4996

ITUC ETUC