Image Map

METAL İŞÇİLERİ YİNE TARİH YAZIYOR!..

dsc_2660

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’nın MESS dayatmalarına karşı insanca yaşam için 10 kentte 22 fabrikada sürdüreceği grev başladı. Grevin ateşi, Kocaeli Gebze’de bulunan Cengiz Makina fabrikasında atıldı.

Greve çıkan Cengiz Makina işçilerine emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, siyasi sol çevrelerden ve toplumun farklı kesimlerinden emek doslarından destek yağdı.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sabah yaptığı açıklamada metal işçilerinin ülkenin ekonomisini sırtladığına, ama açlık sınırının altında ücretlerle çalıştığına dikkat çekti. MESS’le üç yıllık sözleşme imzalayan Türk Metal’i sert sözlerle eleştiren Serdaroğlu, “Metal işçileri kendilerinden sonra geleceklere yol gösteriyor. İşkolu abluka altına alınarak sözleşme imzalatılmaya çalışılıyor. Biz bu ablukanın yıkılması için greve çıktık. Sarı sendika gece yarısı sözleşmeyi imzaladı. Bize de bu yoksulluğu kalıcılaştıran üç yıllık sözleşmeyi dayattılar. Birleşik Metal-İş üyeleri ise ‘Bedeli ne olursa olsun, biz ödemeye hazırız’ dedi ve önümüze bu görevi koydu. Metal işçileri şimdi tarih yazıyor” diye konuştu.

Şimdi gelinen noktada işbirliği düzeninin çatırdamaya başladığını belirten Serdaroğlu, “Gerçekleşmez denen şey gerçekleşti. MESS’ten kopmalar başladı. Dört fabrika MESS’ten ayrılarak bizimle sözleşme imzaladı. Gözümüzde büyütülen o devi cüce haline getireceğiz. Kopara kopara MESS’i yok edeceğiz” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Metal işçilerinin bugün yaktığı bu çoban ateşi büyüyerek tüm sınıfı, ülkeyi ısıtacak. Buradan Türk-İş’e, MESS’e sesleniyorum: Türk Metal’in arkasında devlet, hükümet, MESS var. Ama DİSK’in, Birleşik Metal-İş’in ve bu grevin arkasında da işçi sınıfı, emek dostları; emekten, demokrasiden, özgürlüklerden yana olan insanlar var” dedi.

“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Metal işçileri tarih yazıyor” sloganları atan işçiler, konuşmaların ardından “Bu işyerinde grev var” yazılı pankartı fabrikanın duvarına astı.

Grev yürüyüşünün ikinci adresi Yücel Boru fabrikası oldu. Yücel Boru önünde bir açıklama yaparak işçilerin ekonomik, demokratik ve sosyal haklarını almak için greve çıktıklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko şunları söyledi:

“Birleşik Metal-İş Sendikamıza bağlı 22 fabrikada 10 ilde işçi arkadaşlarımız ekonomik, demokratik ve sosyal hakları için greve çıkıyorlar. Az önce Cengiz Makina’da binlerce işçiyle birlikte alanlara çıkıp grev başlattık. Metal iş kolunda açlık sınırının altında işçilerin çalıştığını biliyoruz. Dün Kocaeli’nden aldığımız bilgiye göre Kocaeli Sanayi Odası hükümete başvurup güvenlik ve sağlık gerekçesiyle grevin ertelenmesini talep etmiş. Ben buradan hem hükümete hem de Kocaeli’ndeki Sanayi Odası yöneticilerine sesleniyorum. Siz madem işçilerin çok işçi sağlığı ve iş güvenliği konularıyla ilgileniyorsunuz da işçi sağlığı ve iş güvenliği almadan Türkiye de 15 bine yakın işçi arkadaşımız iş kazalarında öldüler. Bunların arasında metal işçileri de vardı. 20 bine yakını sakat kaldı. İşçi arkadaşlar toplu sözleşme yapmak istiyorlar. Biz, bu ülkede 1 Mayıs günlerini alanlara taşıyan bir konfederasyonuz. 12 Eylül’de kapatılan daha sonra çoban ateşiyle başlayan bir konfederasyonuz. Bu grev öncelikle Metal İşçilerine, Türkiye işçi sınıfına ve emek hareketine hayırlı olsun diyorum.”

Fabrikanın duvarına grev pankartının asılmasının ardından yüzlerce işçi “Metal işçisi tarih yazıyor”, “Grev grev grev” sloganlarıyla Gebze Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş güzergahında bulunan Alstom Fabrikası’nın önüne gelen işçiler, patronlarının MESS’ten ayrılmasını ve sözleşmeyi imzalamasını sağlayan Alstom işçileri tarafından alkışlarla karşılandı.

Ardından greve çıkan fabrikalardan işçiler iki koldan yürüyerek Gebze Meydanı’nda buluştu. Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu burada yaptığı konuşmada bedel ödemeye hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

“İşçi ücretleri düşük ve dengesiz. Bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Biz bedel ödemeye hazırız ama bedel de ödetiriz. Bu düzeni ortadan kaldıracağız. Bu ülkeyi sırtlayan metal işçilerinin ezilmesine izin vermeyeceğiz. Metal fabrikalarını MESS’ten koparta koparta dev olarak gösterilen patron sendikasını cüceye çevireceğiz. Biz teslim olmayacağız. Biz bugün dimdik ayaktayız. İşçileri geleceğe taşıyoruz. Biz burada grev halayı çekeceğiz. Dosta düşmana göstereceğiz. Biz bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ve grev halayının ardından işçiler grev alanlarına geri döndü.

DSC_5064 DSC_5068 DSC_5081 DSC_5086 DSC_5087

dsc_2670 dsc_2726 dsc_2784DSC_5098 DSC_5128 DSC_5129 DSC_5132 DSC_5144 DSC_5148 DSC_5157 DSC_5160 DSC_5161 DSC_5166 DSC_5178 DSC_5179 DSC_5181 DSC_5188 DSC_5193 DSC_5196 DSC_5202 DSC_5213 DSC_5222 DSC_5230 DSC_5235 DSC_5237 DSC_5243 DSC_5249 DSC_5261 DSC_5276 DSC_5283 DSC_5289 DSC_5296 DSC_5302 DSC_5309 DSC_5312 DSC_5328dsc_gebze7964 dsc_gebze7974 dsc_gebze7979DSC_gebze5330

Ankara

Ankara

Bekaert

Bekaert

Bekaert

Bekaert

Bekaert

Bekaert

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Eskişehir Demisaş

Ülker İşçileri

Ülker İşçileri

Sarkuysan

Sarkuysan

Prysmian

Prysmian

Prysmian

Prysmian

Paksan

Paksan

Osmaniye Yücel Boru

Osmaniye Yücel Boru

Mersin Çimsataş

Mersin Çimsataş

Kroman

Kroman

Konya Mahle

Konya Mahle

Ejot

Ejot

 

ITUC ETUC