Image Map

Emekçiler faşizmi yargıladı: TAKSİM 1 MAYIS ALANIDIR, YARGILANAMAZ!

DSC_5350

2014 yılının 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü’nde “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” suçu işledikleri iddiasıyla DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticileri hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

2014 yılının 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” suçu işledikleri iddiasıyla DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan hakkında açılan davanın ilk duruşması İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi tutuksuz yargılanan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticileri ve temsilcileri adliye binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Çeşitli uluslararası sendikaların da temsilcileriyle dayanışma gösterdiği açıklamada, “Emekçiler, faşizmi yargılıyor, Taksim 1 Mayıs alanıdır yargılanamaz” yazılı pankartı açılarak, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” , “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı.

‘1 MAYIS’TA TAKSİM’İ YASAKLAMAK SUÇTUR’

Yargılanan emekçiler adına açıklamayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. “Padişah fermanını yazdı ve o ferman bizi bugün Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı” diyen Beko, bu fermanı yırtmak için adliyede olduklarını söyledi. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma’ ile suçlandıklarını hatırlatan Beko, “Oysa 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak suçtur. Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamanın hakkımız olduğunu teslim eden çok sayıda ulusal ve uluslararası mahkeme kararı mevcuttur” diye konuştu.

“Gün faşizmi yargılama günüdür” diyen Beko şunları söyledi: “Biz bugün burada 1 Mayıs’ı savunurken AKP faşizmini hep birlikte yargılayacağız, 1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostlarımızla beraber işçiler, emekçiler, mühendisler, hekimler,hukukçular ve emek dostları omuz omuza bu fermanı yıkacak.”

Beko’nun ardından Uluslararası Sendikalar Federasyonu’na bağlı çeşitli ülkelerden gelen temsilciler birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı vererek işçiler ve emekçilerin istedikleri yerde istediği eylemi gerçekleştirebileceklerini söylediler.

Konuşmaların ardından, tutuksuz yargılanan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticileri adliye içine girerek ifade vermeye başladı.

YAPILAN ORTAK AÇIKLAMA:

Padişah fermanını yazdı. Ve o ferman bizi bugün Çağlayan Adliyesi’ne çağırdı. Biz de bu fermanı yırtmak için bugün buradayız.

Hepinizin bildiği gibi, 2014 1 Mayıs’ı ile ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Emek ve meslek örgütlerinin yöneticileri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” ile suçlanıyor.

Oysa 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak suçtur! Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamanın hakkımız olduğunu teslim eden çok sayıda ulusal ve uluslararası mahkeme kararı mevcuttur.

Türkiye mahkemeleri de 1 Mayıs’ta Taksim alanına yıllardır yaptığımız çağrılarla ilgili defalarca “beraat” ve “takipsizlik” kararları vermiştir. Verilen mücadeleler sonucu 2010, 2011 ve 2012’de Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarına herhangi bir saldırı olmamış, emeğin birlik-mücadele ve dayanışma bu alanda yüz binlerle, coşku içinde, şarkılarla türkülerle kutlanmıştır.

Her yıl daha fazla katılımla, daha büyük coşkuyla gerçekleşen Taksim 1 Mayıs’ı iktidarı rahatsız etmiş ve 2012’deki devasa kutlamanın ardından 2013’te saldırılar başlamıştır. AKP hükümeti tüm mahkeme kararlarına ve üç yıl boyunca hiçbir olumsuz durum yaşanmamasına rağmen 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayarak suç işlemiştir. İşçileri, emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırmak değil bunu engellemek suçtur. Sadece Taksim’i değil, emeğin var ettiği kentlerin neredeyse tüm merkezi meydanlarını, “yasaklı meydan” olarak emeğe kapatmak suçtur.

İşte bu nedenle fermanın çağırdığı zamanda, çağırdığı yerdeyiz. Bizler bu fermana karşı kendimizi değil davamızı savunmak için buradayız. Bu fermana karşı savunma yapmaya değil milyonlarca işçi ve emekçi adına bu fermanı yargılamaya geldik.

  • Gün faşizmi yargılama günüdür!

Çünkü faşizmin amacı emeğiyle geçinenlerin, açlık sınırının altında ücretlerle çalışırken sessiz kalması, ölürken bile çığlık atmaması, taşeron köleliğinin sürmesidir! Tam da bu yüzden grevleri yasaklarlar, işçilere gaz bombalarıyla saldırırlar!

  • Gün faşizmi yargılama günüdür!

Çünkü faşizmin amacı Anayasal haklarımızı kullanmamızı, sendikal örgütlenmemizi, hakkımızı arayıp sormamızı engellemektir! Bu yüzden emek örgütlerini, meslek örgütlerini baskı altına alırlar, yandaş örgütlenme ağlarının dışında kalan tüm sendikaları, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini yok etmek isterler!

  • Gün faşizmi yargılama günüdür!

Çünkü faşizmin amacı ayakkabı kutularının, kaçak saraylarının, asgari ücretten pahalı kadehlerinin bekasını korumaktır. İşte bu yüzden 1 Mayıs’a düşmandırlar, grevlere düşmandırlar; DİSK’e, KESK’e, TMMOB’a, TTB’ye düşmanca yaklaşırlar!

  • Gün faşizmi yargılama günüdür!

Çünkü mücadele ederek, direnerek, mahkemelerde de haklılığımızı tescil ettirerek kazandığımız 1 Mayıs alanımızı savunmak ve 1977 başta olmak üzere 1 Mayıs’larda katledilen arkadaşlarımızın anısını yaşatmak görevimizidir. 1 Mayıs’ı savunmak, emeği savunmaktır, eşitliği savunmaktır, özgürlüğü savunmaktır, demokrasiyi savunmaktır, barışı savunmaktır.

Biz bugün burada 1 Mayıs’ı savunurken AKP faşizmini hep beraber yargılayacağız. 1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostlarımızla beraber, işçileri, emekçiler, mühendisler, hekimler, hukukçular ve emek dostları, kol kola, omuz omuza bu fermanı yırtacak!

2015 1 Mayıs’ını, başta Taksim 1 Mayıs Alanı olmak üzere ülkenin dört bir tarafında kutlamak üzere, bugün dayanışma için gelen tüm dostları selamlıyoruz.

***

DİSK Genel Başkanı Kani Beko‘nun SAVUNMASI‘nı okumak için lütfen BURAYA TIKLAYIN…

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu‘nun SAVUNMASI‘nı okumak için lütfen BURAYA TIKLAYIN…

DSC_5340 DSC_5343 DSC_5357

ITUC ETUC