Image Map

1 Mayıs 2014 davamız 24 Mart'ta Çağlayan'da!

TAKSİM 1 MAYIS ALANIDIR, YARGILANAMAZ!

Yarın saat 10:00’da Çağlayan Adliyesi’ndeyiz!

2014 1 Mayıs’ı ile ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın yarın ikinci duruşması gerçekleşecek.

Emek ve meslek örgütlerinin yöneticileri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” ile suçlanıyor.

Oysa 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak suçtur! Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamanın hakkımız olduğunu teslim eden çok sayıda ulusal ve uluslararası mahkeme kararı mevcuttur.

Türkiye mahkemeleri de Taksim 1 Mayıs Alanı’na yıllardır yaptığımız çağrılarla ilgili defalarca “beraat” ve “takipsizlik” kararları vermiştir. Verilen mücadeleler sonucu 2010, 2011 ve 2012’de Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarına herhangi bir saldırı olmamış, emeğin birlik-mücadele ve dayanışma bu alanda yüz binlerle, coşku içinde, şarkılarla türkülerle kutlanmıştır.

İşte bu nedenle fermanın çağırdığı zamanda, çağırdığı yerde, fermana karşı kendimizi değil davamızı savunmak için; milyonlarca işçi ve emekçi adına bu fermanı yargılamak için yarın 10.00’da yine Çağlayan Adliyesi’nde buluşuyoruz.

1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostlarımızla beraber, işçiler, emekçiler, mühendisler, hekimler, hukukçular ve emek dostları, kol kola, omuz omuza bu fermanı yırtacağız!

DURUŞMANIN YAPILACAĞI:

Tarih   : 24 Mart 2015, Salı

Saat    : 10:00

Yer      : İstanbul Adliyesi, 28. Asliye Ceza Mahkemesi – Çağlayan

ITUC ETUC