Image Map

DİSK Ankara Kadın Komisyonu kadın adaylarla buluştu

DİSK Ankara Kadın Komisyonu, CHP ve HDP’nin kadın milletvekili adayları ve işçi kadınlarla buluşturmak amacıyla 21 Mayıs 2015 perşembe günü forum düzenledi.

kadın53

Emekli-Sen Genel Merkezi’nde yapılan foruma HDP’den Gülsen Ülker, Songül Abdil Erol, Nursel Öztürk CHP’den ise Şenal Saruhan ve Gamze Taşçıer katıldı. Foruma katılam kadın milletvekili adayları, seçimlerden sonra parlamentoda kadınların sorunlarının çözümü konusunda birlikte çalışacakları, işbirliği yapacakları mesajını verdiler.

Forumun açılış konuşmasını yapan Emekli-Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz, foruma 4 siyasi partinin kadın adaylarını davet ettiklerini ancak 4 siyasi partiden HDP ve CHP’nin davetlerini kabul ettiğini söyledi. Kızılöz, AKP’nin 13 yıllık iktidarı sürecinde kadına yönelik şiddetin ve baskının arttığını dile getirdi. Mevcut iktidarın yönetim anlayışından kaynaklı kadın emeğinin değersizleştirildiğini, yok sayıldığını ve saldırıların yoğunlaştığını belirten Kızılöz, “Bu seçimlerde tekçi, otoriter yönetim biçiminin geriletilmesi çok önemlidir. Bu nedenle özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana partilerin iktidar olması temel hedefimizdir” diye konuştu.

Formda, yaşadıkları sıkıntı ve sorunları anlatan kadın işçiler, milletvekili adaylarına seçildikleri zaman kadınlar için ne tür çalışmalar yapacaklarını, taşeron işçisi kadınların haklarını nasıl koruyacağı ve ev emekçisi kadınlara ilişkin nasıl bir politika izleneceği yönünde sorular yöneltti.

kadın 54kadın 52

ITUC ETUC