Image Map

Baskı, tehdit ve yeni saldırı dalgasının hiçbiri onları kurtaramayacak!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, siyasi iktidarın Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik tehditlerine ilişkin açıklaması:

Baskı, tehdit ve yeni saldırı dalgasının hiçbiri onları kurtaramayacak!

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, gerek gazetecilik etiği ve gerekse halkına karşı duyduğu sorumluluğun bir gereği olarak, Suriye’ye gönderilmek üzere yola çıkartılan silah yüklü TIR’ları deşifre etmesinin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından hedef tahtasına konuldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun olaya ilişkin çelişkilerle dolu açıklamaları bir yana, sözlerine sirayet eden tek şey yine “TEHDİT” oldu. “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır öder!” tehdidinin ucunun nereye varacağı belirsizdir ve devletin en yetkili ağızlarınca yapılmış olması da dehşet vericidir.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın haktan, hukuktan, adaletten anladıkları şeyin haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik olduğu artık kendi taraftarlarınca da kabul edilecek derecede ayan beyan ortadadır. Ortada olan diğer durum ise, siyasi iktidarın uluslararası nitelikte işlediği suçun unsurlarının ortalığa yayılmasıdır. Cumhuriyet Gazetesi’nin açığa çıkardığı deliller bir kez daha göstermiştir ki, AKP iktidarı, komşu ülkenin içişlerine doğrudan karışmış, siyasi istikrarsızlığı, iç savaşı, kitlesel ölümleri teşvik etmiş ve uluslararası hukuku çiğnemiştir.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın karakteristik özellikleri bu olsa da, şiddet söylemleriyle celallenmelerinin temelinde, ülke içinde ve dışında işledikleri suçtan duydukları korku, öfke ve hınç yatmaktadır.

Tehditlerinin direkt hedefinde Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi olsa da, esasında tüm Türkiye, tehdit edilmekte, “İktidarımıza karşı olanların çanına ot tıkayacağız” denmektedir.

Yeni bir cadı avı, baskı ve saldırı dalgasının hedeflendiği anlaşılıyor.

Fakat bilsinler ki, bunların hiçbiri onları kurtaramayacaktır!..

Tarihin çöp kutusu, halkına ihanet eden baskıcı, otoriter iktidar ve diktatörlerle doludur. Halkına karşı sorumluluğunu yerine getiren, bunun için iktidarın saldırılarını göğüslemesini bilen onurlu ve dürüst insanlar ise tarihteki onurlu yerlerinde yüzyıllarca anılacaklardır.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak Can Dündar’ın, Cumhuriyet Gazetesi’nin ve meslek onurunu koruyan, baskılara boyun eğmeyen tüm basın emekçilerinin yanındayız, dayanışma içindeyiz ve onlarla gurur duyuyoruz.

AKP iktidarının baskı, tehdit, yıldırma ve teslim alma politikalarına karşı tüm basın emekçilerini örgütlenmeye; haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliklere karşı kenetlenmeye çağırıyoruz.

ITUC ETUC