Image Map

Kani Beko ve DİSK Yönetim Kurulu SeraPool direnişini ziyaret etti…

İstanbul Pendik’te bulunan SeraPool Porselen fabrikasında DİSK/Cam-Keramik İş Sendikası’na üye işçilerin, işverenin baskıları ve bir işçinin işten atılmasının ardından başlattıkları direnişleri sürüyor… 9 gün önce üretimden gelen güçlerini kullanmaya başlayan işçiler insanca koşullarda çalışmak istiyor.

İşyeri Komitesi adına konuşan Nesime Akın fabrikada işçilerin pek çok hakkının gasp edildiğini ve çalışma koşullarının oldukça ağır olduğunu hatırlattı. “50 derece sıcakta çalışmamıza rağmen klima talebimiz karşılanmıyor. Isıya dayanıklı eldiven verilmiyor. Sürekli mobbinge, baskıya ve hakarete maruz kalıyoruz” dedi. Bu olumsuzluklar üzerine DİSK’e üye olduklarını hatırlatan Akın, “DİSK’i tercih etmemiz patronda rahatsızlık yarattı ve bir arkadaşımız işten atıldı. Biz de fabrika bahçesinde direnişe geçtik. Kazanana kadar direneceğiz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko işçilere hitaben yaptığı konuşmasında “Cam Keramik-İş Sendikası’nın Anayasa’nın 90. Maddesi’ne ve ILO Sözleşmeleri’ne göre fabrikada yetkili sendika olduğunu” hatırlatarak “Fabrikanın bacasının tütmesi için ama aynı zamanda işçilerin haklarını almaları için gereken mücadeleyi vereceklerini” söyledi. “Dünyanın dört bir yanına ihracat yapan bu güzelim işçilerin alınterlerinin karşılığının verilmesi” gerektiğini söyleyen Kani Beko’nun konuşması özetle şöyle:

“İşçiler Ağır çalışma koşulları ve iş yerindeki baskılara karşı Cam Keramik-İş sendikamızda örgütlendi. Bunu duyan işveren bir işçiyi işten çıkardı. Anayasa’daki sendikalı olma hakkını ayaklar altına altı.

Bunun üzerine işçiler işten atılan arkadaşlarına sahip çıkmak için 12 Haziran’da üretimi durdurarak fabrikayı terk etmeme eylemi başlattı. Direniş başladıktan sonra sendikaya yeni üye olanlar oldu ve sayı 90’dan 140’a çıktı. İşçiler işten çıkarılan bir arkadaşlarına sahip çıkarak birlik olduklarını gösterdi. Dayanışmayı öğretti.

Serapool işçisi için bıçak kemiğe dayanmış. 15 yıllık işçiler halen asgari ücretle çalışmakta. Kaldıkları mesailerin ücretleri bile ödenmiyor. İşçiler günde kişi başına 350 metrekare seramik üretiyor. İşçi aylıkları bir metrekare seramik karşılığı bile değil. İşçilerine açlık sınırının altında ücreti reva görüyorlar ama bu fabrika dünyada beş kıta, 57 ülkeye ihracat yapmakta.

Fabrikanın çoğunluğu kadın işçiler. Ama kadın işçiler erkek işçilerle aynı işi yapmalarına rağmen düşük ücretler alıyorlar.

SeraPool’de iş barışının sağlanmasının tek yolu işçilerin kendi seçtikleri sendika ile masaya oturmak. Oysa işveren yangına körükle gidiyor: Ramazan’ın ilk günü fabrikanın tuvaletlerini işçilere kapattı.

İşverenin insanlık dışı uygulamalarına işçiler öfkeli. İşyerinde de insandan sayılmadıklarını söylüyor. İşverenin hakaretlerine, baskılarına maruz kaldıklarını anlatıyor. Serapool işçisinin mücadelesi aynı zamanda bir onur mücadelesi.”

Kani Beko’nun ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli, “Türkiye’nin bir ucuz emek cennetine çevrildiğini, AKP iktidarının da uluslararası sermayeyi bu cennete davet ettiğini” söyledi.

DİSK Genel Başkan Yardımcıları Celal Ovat ve Muzaffer Subaşı’nın da katıldığı ziyarete, DİSK/Tümka-İş Sendikası Genel Başkanı İlhan Özel, DİSK İstanbul Anadolu Yakası Temsilcisi Nevzat Karataş, DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Mahmut Şengül ve CHP Pendik İlçe Başkanı Kemal Ercan ve çeşitli sendikalara üye işçiler de destek verdi.

IMG_3594 IMG_3595 IMG_3600 IMG_3606

ITUC ETUC