Image Map

Ne yaparlarsa yapsınlar Barış Kazanacak!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, dün HDP’nin Diyarbakır Mitinginde meydana gelen patlamalara ilişkin açıklaması:

Ne yaparlarsa yapsınlar Barış Kazanacak!

Dün Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi mitingi öncesinde yaşanan patlamalar Türkiye’de gerilim ve şiddetten beslenmeye çalışan bir anlayışın ürünüdür. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliam girişimlerinden biri olan bombalı saldırının seçimlere iki gün kala gerçekleşmesi düşündürücüdür. Türkiye’ni dört bir yanında HDP parti binalarına, mitinglerine ve HDP üyelerine yapılan saldırılar sistematik bir hal almıştır. Tek bir merkezden yönetildiği çok açık olan bu saldırıların failleri tanıdıktır. Patlamalar sonrasında halkın üzerine sürülen TOMA’lar, meydana atılan gaz bombaları 37 işçi kardeşimizi yitirdiğimiz 1 Mayıs 1977’deki katliamın sonrasındaki görüntüleri çağrıştırmaktadır.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın kullandığı saldırgan, ötekileştirici ve kışkırtıcı dil bu tip saldırıları cesaretlendirdiği gibi olaylarla ilgili tek bir sorumlunun bile yakalanmamış olması, bu olayların faillerinin korunduğunu bize göstermektedir.

Ülkemizin geleceğine dair sorumluluğumuz gereği gidişattan duyduğumuz kaygıyı daha önce kamuoyuyla paylaşmış, seçimlerin güvenlik ve şeffaflık içinde geçmesi konusunda endişelerimizi dile getirmiştik.

Kandan ve gözyaşından beslenmeye çalışan bir anlayışın ürünü olan bu alçak saldırıyı en şiddetli biçimde kınıyoruz.

Ölenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

HDP’ye, tüm Diyarbakır halkına ve tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Seçimlere giderken yaratılmaya çalışılan provokatif eylemlere karşı HDP’nin yanında olduğumuzu ve dayanışma içinde olduğumuzu iletiyoruz.

Ne yaparlarsa yapsınlar Barış Kazanacak!

ITUC ETUC