Image Map

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-İHD heyetine Yüksekova'da engelleme

İncelemelerde ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Hakkâri’ye giden DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve İHD heyeti Hakkari kent merkezindeki temaslarının ardından gittikleri Yüksekova’ya alınmadı.

hakkari2

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Lami Özgen, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TTB Merkez Konsey üyesi Şeyhmus Gökalp’ın yer aldığı heyet 26 Ağustos 2015 Çarşamba günü ilk olarak Hakkari’ye gitti.

İlk olarak Valiliği ziyaret eden heyet Hakkari Valisi Yakup Canbolat ile iki saate yakın bir görüşme gerçekleştirdi.

Valiliğin ardından Belediye’yi ziyaretler eden iki eş başkanın tutuklandığı kentte, Belediye Başkan Vekilleri, Yardımcıları ve belediye çalışanları ile görüştü.

Bu görüşmenin ardından kentteki demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek örgütlerinin temsilcileri ile görüşen heyete halkın “barış” talebi iletildi.

hakkari1

Geceyi Hakkari’de geçiren heyet sabah saatlerinde Yüksekova ve Şemdinli’ye gitmek üzere yola çıktı. Yüksekova’da önleri kesilen heyet ilçeye alınmadı. Kuşatma altındaki ilçede 4 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralı olduğu bilgileri basına yansırken heyet durduruldukları noktanın gerisindeki Yüksekova Devlet Hastanesini ziyaret etmek istedi.

hastane

Aralarındaki iki hekimin bulunduğu heyetin, DİSK’in de örgütlü olduğu hastaneye girişine de izin verilmedi. Özel Harekat Polisleri tarafından etrafı çevrilen hastaneye alınmamalarının ardından Yüksekova Kaymakamı’ndan görüşme talep eden heyetin bu talebi de geri çevrilirken gerekçe olarak ilçedeki sokağa çıkma yasağı gösterildi.

ITUC ETUC