Image Map

L20 uluslararası basın toplantısı

G20 ülkelerinden sendikaları temsil eden L20 platformu Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi’nde uluslararası basına yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Türk-İş, Hak-İş ve DİSK Genel Başkanları’nın yanı sıra Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharran Burrow ve ITUC/TUAC Genel Sekreteri John Evans katıldı.

Turk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada “İşçi tarafı olarak istihdam, büyüme, gelirde eşitsizlik ve başta genç işsizliği olmak üzere genel anlamda işsizliğin çözümü konusundaki görüşlerimizi G20 Çalışma Bakanlarına ilettik. Kriz sonrası ülkelerin işçi ücret ve haklarını baskılamalarının ekonominin düzelmesine katkı sağlamadığını var olan sosyal problemleri daha da artırdığını anlattık” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise basın toplantısında yaptığı konuşmada Kobaneli Alyan Kurdi’nin Bodrum sahilinde çekilen fotoğrafını hatırlatarak “G20 ülkelerinin göçmen politikalarını, kalkınma anlayışını ve sosyal politikalarını köklü şekilde değiştirmesi gerekiyor” dedi. Beko ayrıca “Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı sırasında sendikal hakları geliştirmek ve iş cinayetlerini engellemek için mücadeleye devam edeceklerini” söyledi.

 

ITUC ETUC