Image Map

Fransa sendikaları ve DİSK’ten ortak basın toplantısı

Ankara’da Emek-Barış-Demokrasi mitingimizde yaşanan katliam ile ilgili olarak DİSK Fransa sendikalarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

fransa_manset

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC tarafından düzenlenen genç işçi eğitimi için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan DİSK heyeti Fransız sendikalarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

CGT, CFDT, FO, UNSA ve CFTC sendika konfederasyonlarının katıldığı toplantıda DİSK adına DİSK/Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk bir konuşma yaptı ve soruları cevapladı.

Beş Fransız konfederasyonu adına konuşan CFDT temsilcisi Emelie Trego, Fransız işçi sınıfının Türkiye işçi sınıfının yanında olduğunu vurgulayarak saldırıyı ve Türkiye’deki yetkililerin saldırı sonrası tutumunu kınadı. Katliamın aydınlatılması için bağımsız bir komisyon kurulması gerektiğini söyleyen Rego “teröre karşı en güzel cevap barış ve demokrasiyi güçlendirmektir” dedi. CGT Konfederasyonu adına konuşan Mariannick Lebris, Fransız sendikaların dayanışma kampanyası başlatacağını belirtti.

Metin Ebetürk katliam ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verirken, ‘Başkanlık hayali suya düştüğü için Türkiye’yi kaosa sürükleyen Erdoğan’ın, ‘canlı bombaların isim listesi var ama eylem yapmadıkça tutuklayamıyoruz’ diyen başbakanın ve saldırıdan önce hiçbir önlem almayıp sonrasında yaraları gaz bombalarıyla saldıran emniyet güçlerinin de sorumlu olduğunu’ ifade etti.

Paris’te UNSA Konfederasyonu Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubunun yanı sıra Türkiyeli göçmen derneklerinden temsilciler de katıldı.

fransa2

ITUC ETUC