Image Map

Rıza Kuas ölümünün 34’üncü yıldönümüde unutulmadı

Türkiye işçi sınıfı hareketinin unutulmaz önderlerinden, DİSK kurucusu ve Lastik-İş Sendikası Onursal Genel Başkanı Rıza Kuas ölümünün 34. yılında anıldı

????????????????????????????????????

Kuas’ı anmak için bugün (27 Ekim 2015, Salı ) saat 11:30’da Edirnekapı Hava Şehitliği’ndeki mezarı başında Lastik-İş Sendikamız tarafından bir tören düzenlendi.

Törene DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Gıda İş Genel Başkanı Celal Ovat, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik İş  Genel Sekreteri Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik İş Genel Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Özen,  Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sine Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, Birleşik Metal İş Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, Lastik İş Genel Yönetim Kurulu üyesi İhsan Malkoç, Nakliyat İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopan, Rıza Kuas’ın abisi Niyazi Kuas ve Rıza Kuas’ın yeğenleri, DİSK üyesi sendikaların şube yöneticileri ve işçiler katıldı.

????????????????????????????????????

Sendikal mücadelede yitirdiklerimiz anısına bir dakika saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Lastik İş Genel Sekreteri Alaaddin Sarı, 66 yıllık mücadele tarihiyle Lastik-İş sendikasının Rıza Kuas’ın önderliğinde oluşturduğu geleneklerini bugüne kadar sürdürdüğünü söyledi. 10 Ekim “Emek-Barış-Demokrasi” mitingine yapılan bombalı saldırıya da değinen Sarı “Bu katliamlar ve alçakça saldırılar, hak ve özgürlüklerimiz için sürdürdüğümüz mücadeleyi kesintiye uğratamayacaktır. Bizler işçi sınıfı olarak, vahşi katliamlara rağmen kardeşliğimizi, iç barışı, birlik ve bütünlüğümüzü var gücümüzle koruyacağız” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da törende bir konuşma yaparak, Rıza Kuas’ın DİSK’in ve işçi sınıfının mücadele tarihi açısından önemine değindi. Kuas’ın işçiyi “hırsız” gibi gören zihniyetle mücadele amacıyla başlattığı “Üstünü Aratma” kampanyasına değinen ve işçilerin onuru için mücadelesini anlatan Kani Beko, Lastik-İş sendikasına da Kuas’ın anısını yaşatmak için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür etti. 10 Ekim’de yitirdiğimiz işçi ve emekçileri anan, 1 Kasım seçimlerine de değinen Kani Beko, seçimlerin ardından oluşacak parlamentonun işçilerin beklediği yasaları çıkarması için DİSK’in elini taşın altına koyacağını söyledi.

????????????????????????????????????

ITUC ETUC