Image Map

Avrupalı işçilerden mültecilere kışlık yardım

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından Suriyeli mültecilere destek olmak amacıyla düzenlenen “Dayanışma Konvoyu” Türkiye’ye giriş yapacak.

30 Ekim’de İngiltere’nin Manchester kentinden yola çıkan ve Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteciler için kışlık yardım taşıyan kamyonlar güzergâh üzerinde bulunan ülkelerden katılan kamyonlarla birlikte Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapacak.

Dayanışma kampanyası İngiltere İletişim İşçileri Sendikası CWU’nun çağrısıyla başladı. Londralı postacıların bu girişimi kısa süre içinde uluslararası bir kampanyaya dönüştü. Önce İngiltere’deki diğer sendikalar daha sonra Avrupa çapında çok sayıda işçi çağrıya cevap verdi.

Güzergâh üzerinde bulunan Belçika, Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’dan yeni kamyonlar eklendi. Sendika üyesi şoförlerin sürdüğü 6 kamyonluk konvoy 4 Kasım 2015 günü Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapacak.

Konvoy sırasıyla İngiltere’de Manchester ve Londra, Belçika’da Brüksel, Almanya’da Frankfurt ve Münih, Avusturya’da Viyana, Hırvatistan’da Zagrep ve Bulgaristan’da Sofya şehirlerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek, kışlık elbise, çadır, uyku tulumu, kadın ve çocuklar için bakım malzemeleri ve çeşitli mutfak eşyalarından oluşan yardımları topladı.

Yardımların tamamı sendika üyesi işçilerden toplandı. Konvoy 3000 kilometrelik yolun ardından İstanbul’a ulaşacak. Yardım malzemeleri buradan Türkiye’deki sendikacılar aracılığıyla farklı şehirlerdeki mültecilere ulaştırılacak.

IMG_6056

Konvoy aynı zamanda işçileri mültecilerin sorunları hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de yaklaşık iki milyon mülteci bulunuyor. Pek çoğu Suriye’deki şiddet nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kış gelirken ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorlar, hatta çaresiz durumdalar. İngiliz sendikaların girişimiyle başlayan dayanışma konvoyu hem giderek artan insani ihtiyaçları gidermeyi hem de kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.”

“Dayanışma sendikal geleneklerin en önemlilerindendir” diyen Sharan Burrow “Avrupa’yı boydan boya kat eden olan konvoy mültecilerin toplum tarafından sahiplenilmesi gerektiği ve onların da herkes gibi insanca yaşama ve çalışma hakkına sahip olduğu mesajını ilettiğini” vurguladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise  “uzun süredir gerek Türkiye’de bulunan kamplarda yaptığımız incelemeler gerekse Avrupa’daki sendikalarla yürüttükleri temaslar sonucunda böyle bir konvoyun Türkiye’ye gelmesi oldukça önemli bir adım. Yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması için biz de elimizi taşın altına sokacağız. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü bir veya iki kuşak önce evini, memleketi terk etmenin acısını yaşamış insanlardan oluşmaktadır. Şimdi dayanışma sırası bizde” dedi.

IMG_6047

ITUC ETUC