Image Map

Serapool’da hukuk mücadelesi: “Yargılanması gereken işverendir”

serapool1

Cam Keramik-İş sendikamızda örgütlendikleri için işten atılan SeraPool işçilerine patron tarafından açılan davanın duruşması 20 Kasım Cuma günü Kartal Adliyesinde görüldü. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, sendikalarımızın genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube yöneticileri ve DİSK’li işçilerin yanı sıra akademisyenler ve milletvekilleri de Serapool işçilerini yalnız bırakmadı.

serapool2

Dava öncesinde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, SeraPool işçisinin 164 gün önce anayasal hakkını kullandığını ifade ederek SeraPool patronuna şu sözlerle tepki gösterdi: “Burada asıl yargılanması gereken fabrika yöneticileri ve işverendir. Anayasal hakkını kullandı diye işçiyi işten atmak sosyal cinayettir. Anayasal suçu işleyen SeraPool yönetimidir. Mahkeme sonucu ne olursa olsun işçi mücadelesinin haklı olduğunu söylüyoruz.”

serapool3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık döneminde söylediği “1 değil 2 sendikaya üye olabilirsiniz” sözlerini hatırlatan Beko, “Bugün durum tam tersidir. Arkadaşlarımız 1 sendikaya üye oldu diye işten atılmışlardır” dedi. SeraPool patronuna defalarca “Cam-Keramik İş ile toplu sözleşme yap” çağrısı yaptıklarını ifade eden Beko, çağrısını da bir kez daha yineleyerek sözlerini sonlandırdı.

HAYAT TV haberi için görsele tıklayınız

serapooltv

 

 

ITUC ETUC