Image Map

Abdullah Baştürk mezarı başında anıldı

mansetbasturk

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanlarından ve Genel-İş sendikamızın kurucu Genel Başkanı Abdullah Baştürk, ölümünün 24. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

????????????????????????????????????

Törene Abdullah Baştürk’ün eşi Ayten Baştürk‘ün yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, merkez ve şube yöneticileri, işerlerinden temsilciler ile çok sayıda sendikalı ve mücadele arkadaşları katıldı.

????????????????????????????????????

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun, demokrasi, özgürlük ve sendikal haklar mücadelesinde yaşamını kaybedenler için saygı duruşu çağrısının ardından Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş sendikasının Abdullah Baştürk’ün mirasına sahip çıktığını vurgulayarak, hükümetin taşeron işçilere verdiği sözleri tutmadığına dikkat çekti ve “Taşeronu bu ülke topraklarından söküp atana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

????????????????????????????????????

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise asgari ücreti 1300 lira olması karşılığında “leş kargaları”nın bazı beklentileri olduğuna dikkat çekti ve esnek çalışmanın, kıdem tazminatının ve işsizlik fonunun yağmalanmasının, özel istihdam bürolarında köle gibi işçi satılmasının dayatıldığını anlattı. Beko, işçilerin İzmir mitinginde taşıdığı “Saray savaş istiyor,  işçiler de barış istiyor” pankartının önemine işaret ettiği konuşmasını, “Abdullah Baştürk milyonların kalbine gömüldü” diyerek bitirdi.

Konuşmaların ardından Ezik Ozan, Abdullah Baştürk için yazdığı bir şiiri okudu…

basturk5

ITUC ETUC