Image Map

DİSK’ten SCA Yıldız işçilerine dayanışma ziyareti

mansetkocaeli

Bir aya yakın bir süredir grevde olan, işverenin işten atma ve lokavt uygulamalarına karşı direnen Tümka-İş sendikamıza üye SCA işçileriyle dayanışma ziyareti gerçekleştirildi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat’ın katıldığı ziyarette, Birleşik Metal-İş, Genel-İş ve Lastik-İş sendikalarımızdan şube yöneticileri ve işçiler de yer aldı.

Dayanışma ziyaretinde konuşan Tümka İş Genel Başkanı İlhan Özel, işverenin işyerinde DİSK’i istemediği mesajı verdiğini, sendikal hakları için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ise yaptığı konuşmada “Sermaye sınıfının DİSK’e yönelik saldırılarına karşı her zaman hep birlikte omuz omuza olacağız” dedi.

IMG_4650

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da konuşmasında işverenin SCA’da sosyal bir cinayet işlediğini altını çizerek “Bu sosyal cinayeti kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. Ülker’in dünya devi olduğuna dikkat çeken Kani Beko, bunun karşılığı olarak işçilerin kapı önüne konmasının insanlık suçu olduğunu vurguladı ve SCA’da insanca yaşanabilir bir ücret ve sosyal hakları içeren toplu sözleşme imzalayana kadar mücadelenin her ne pahasına olursa olsun devam edeceğini söyledi.

Gündeme dair de açıklamalar yapan Kani Beko, “Kıdem tazminatlarını leş kargalarına yedirmeyeceğiz, özel istihdam büroları adı altında çağdışı bir kölelik düzenine geçit vermeyeceğiz” dedi.

IMG_4670

IMG_4700

 

SCA Yıldız fabrikasında sendikal hakları için direnen Tümka İş üyesi işçilerini ziyaretinde Genel Başkanımız Kani Beko’nun açıklaması: 

Soğuk demeden, yağmur demeden, kar demeden iki aya yakın bir süredir onurlu mücadelelerini sürdüren Tümka İş sendikamıza üye işçi kardeşlerimi selamlıyorum.

Çok zor ve ağır koşullarda, gece gündüz çalışıp evlerine ekmek götürmeye çalışan işçi arkadaşlarım Anayasal bir haklarını kullandıklar ve Tümka-İş sendikamıza üye oldular. İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret ile toplu sözleşme imzalamak istediler. İşverenin bu talepler karşısındaki tavrı ise Anayasayı, yasaları ve en önemlisi insanlığı ayaklar altına almak oldu. Burada işveren açıkça bir sosyal cinayet işlendi.

SCA Yıldız’ın ortaklarından biri de bildiğiniz gibi Ülker. Geçen yıl 70’inci yıl kutlamaları düzenledi. “Mutlu et ki mutlu ol” denilerek gazetelere kutlama ilanları verildi. Oysa Ülker bir dünya devi oldu ama Ülker’i dünya devi yapan işçiler, akşamları bugün Anayasal haklarını kullandıkları için işten atıldı.

Sendika seçme haklarını kullandıkları için işten çıkarılan kardeşlerimizin çocuklarının “mutlu” olmaya hakkı yok mu? Okula giden çocukların alınması gereken defteri var, kitabı var. Bu soğuk havalarda, bu karda kışta ısınması gereken evleri var. Arkadaşlarımızın tütmesi gereken bacaları, yanması gereken ocakları var! Anneleri babaları Anayasal haklarını kullandı diye bu çocukların geleceği ile oynayanlara sesleniyorum: Bu işçi kardeşlerim sizi mutlu etti, siz onları işten attınız.

Değerli basın emekçileri

Sevgili işçi kardeşlerim, mücadele arkadaşlarım,

Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükler, hem yasal düzenlemeler aracılığıyla, hem de uygulamada ağır bir biçimde ihlal ediliyor. Her yıl on binlerce işçi, kendi özgür iradeleriyle bir sendikaya üye olmak istediği için işten atılıyor. Sendikal haklarını kullanan işçiler baskı, tehdit ve hatta şiddet ile karşı karşıya kalıyor.

Bugün Türkiye’de her yüz işçiden sadece 5’i toplu sözleşme hakkından faydalanıyor. Parası olan işverene Anayasa’yı, yasaları çiğneme hakkı veriliyor. Sendikal hak ve özgürlükler ayaklar altına alınıyor.

Ancak Türkiye’nin dört bir yanında da DİSK’li işçiler bu tehditlere, bu hukuksuzluğa pabuç bırakmadı, bırakmayacak. SCA Yıldız işçileri DİSK’in onuru olan direnişçiler arasına katıldı. Sizler bizim onurumuzsunuz ve sizlerin yanında olmak onurumuza sahip çıkmak demektir.

Onuruyla direnen, adalet isteyen, haksızlık karşısında eğilmeyen bu arkadaşlarımız işbaşı yapana kadar, insanca yaşayabilecekleri bir toplu sözleşme yapana kadar onlarla kol kola omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu onur mücadelesinin sonuna kadar yanında olacağız.

 SCA Yıldız işçisi yalnız değildir!

Atılan işçiler geri alınsın!

Zafer direnen emekçinin olacak!

Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması!

ITUC ETUC