Image Map

Ankara Merasim Sokak’ta yitirdiklerimizi karanfillerle andık

merasim1

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve beraberindeki DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri ve DİSK üyesi sendikaların genel başkan ve yöneticilerinden oluşan DİSK  heyeti, Ankara’da bombalı saldırı sonucu kaybettiğimiz yurttaşlarımızı patlamanın yaşandığı yer olan Merasim Sokak’ta karanfillerle anarak bir basın açıklaması yaptı.

Anma etkinliğine CHP milletvekilleri Musa Çam ve Yakup Akkaya da katıldı.

“Yeter! Bu topraklar kana ve gözyaşına doydu!” diyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko,  saldırıyı bir kez daha lanetledi. 

“29 kişinin öldüğü, 62 kişinin yaralandığı bombalı saldırı, daha önce benzeri bir saldırının hedefi olan bizleri derinden üzmüş, acılarımızın üstüne yeni acılar eklenmesine neden olmuştur” diyen Kani Beko, Ankara’daki saldırıda ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Kani Beko’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Hemen her gün kanla yıkandığını, gözyaşlarının neden dinmediğini bizleri yönetenlere sormak gibi bir yurttaşlık görevimiz bulunmaktadır.

“İstikrar” vaadi ile yönetime gelen bir iktidarın, “istikrar” adına attığı her adımın Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırdığını sorgulamak zorundayız.

Tekrar tekrar aynı filmi izlemek, aynı acılarla karşı karşıya kalmak istemiyorsak, tekrar tekrar sormalıyız.

Ortadoğu’daki savaşlara neden taraf oldunuz?

Neden “komşularla sıfır sorun” politikasından vazgeçip, böylesi bir eylemi düzenleme olasılığından bahsedilen çok sayıda “düşman” edinecek bir politikaya döndünüz?

Bu ülkenin kurucu ilkelerinden olan “yurtta barış, dünyada barış” diyenleri neden “hain” ilan ettiniz?

Ankara’da devletin en önemli kurumlarının vurulabilmesi göstermektedir ki, bu soruları sormadığımız müddetçe bu ülkede hiç birimizin can güvenliği yoktur.”

????????????????????????????????????

merasim3

ITUC ETUC