Image Map

Dünya işçi sınıfının temsilcileri tutuklu gazeteciler için “Umut Nöbeti”nde

nobetmanset

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e destek amacıyla 72 gün önce Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbeti’ni DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), ETUC (Avrupa  Sendikalar Konfederasyonu)ve ITUC (Uluslararası Sendikalar Federasyonu) devraldı.

11 Şubat günü saat 10-12 arasındaki nöbeti DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, ITUC Genel Sekreteri Vekili Jaap Wienan ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini tuttu.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kani Beko,  “Bizim anayasamızda basın ve ifade özgürlüğü anayasal teminat altındadır. Buna rağmen ikisinin Silivri Cezaevi’nde olması bizim açımızdan anayasal bir suçtur. Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verilen bu kararlar siyasidir. Bir gün mutlaka bu anayasal suçu işleyenler hakim karşısına çıkarılacak ve bunun hesabı sorulacaktır” dedi.

Cumhuriyet Gazetesini çocukluğundan bu yana okuduğunu kaydeden Beko, “Gazetenin içindeki kadroları da Erdem Gül ve Can Dündar’ı da tanıyoruz. Arkadaşlarımız bu ülkenin bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olmasını isteyen kadrolardır. Demokrasi, insan hakları, barış, kardeşlik, sendikal hak ve özgürlükler bir bedelse Can Dündar ve Erdem Gül de bu bedeli ödemektedir. Onlar için hak etmedikleri bir karar verildi. Biz DİSK olarak bu arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını ve görevlerinin başına dönmesini diliyoruz” diye konuştu.

ITUC Genel Sekreter Vekili Jaap Wienan ise konfederasyona üye 160 ülkeden 182 milyon işçi adına Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için nöbete geldiklerini ifade etti. Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden Jaap Wieneni , “Can ve Erdem aynı zamanda bizim de üyemiz olan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun üyesi iki işçi, iki gazetecidir. Türkiye AB üyeliğine aday bir ülke ve 78 gündür iki gazetecinin tutuklu olması utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini de tutuklu gazeteciler ile dayanışıma içinde olduklarını kaydetti. Can Dündar ve Erdem Gül’ün halkı bilgilendirme görevlerini yaparken, tutuklandıklarını belirten Visentini, ETUC’un da üyesi olan iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

ITUC ETUC