Image Map

Dünya sendikal hareketinin liderleri DİSK Genel Kurulu’na geliyor!

Dünya sendikal hareketinin liderleri DİSK Genel Kurulu’na geliyor!

15.KURUL

12-14 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 15. DİSK Genel Kurulu nedeniyle dünyanın dört bir yanından sendikacılar Türkiye’ye geliyor.

ITUC Genel Başkanı João Antonio Felicio, ITUC Genel Sekreter Vekili Jaap Wienan ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini DİSK Genel Kurulu’nun uluslararası etkinlikleri için Türkiye’de olacak.

Uluslararası işçi hareketinin tepesindeki isim, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Başkanı João Antonio Felicio, DİSK Genel Kurulu’na katılacak. 160 ülkeden 180 milyon işçiyi temsil eden ITUC’un heyeti Türkiye’de temaslarda bulunacak. João Antonio Felicio Türkiye’ye gelen ilk ITUC Başkanı. Brezilyalı sendikacı aynı zamanda Lula de Silva’nın başkanlığını yaptığı Brezilya İşçi Partisi’nin (PT) önemli isimlerinden. Felicio DİSK üyesi işçilerin çalıştığı fabrikaları da ziyaret edecek.

ITUC Genel Sekreter Vekili Jaap Wienan Ankara ve İstanbul’da DİSK’in misafiri olacak. Wienan daha önce çeşitli defalar Türkiye’ye geldi. Türkiye’deki işçi cinayetlerini ve sendikalara yönelik baskıları yakından takip eden bir isim. Wienan, kongreden önce 10 Şubat’ta Ankara Garı önünde düzenlenecek olan anma törenine katılarak bir konuşma yapacak.

Avrupa genelinde 60 milyon işçiyi temsil eden Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC’un Genel Sekreterliği ve sendikacılığının yanı sıra şair kimliği ile de tanınan Luca Visentini hem Ankara anmasına hem de DİSK Genel Kurulu’na katılacak.

30 kişilik yabancı heyette; Almanya, Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Fransa, Filistin, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kıbrıs, Lübnan, Norveç, Portekiz, Rusya, Tunus ve Yunanistan’dan sendika temsilcileri bulunuyor.

10 Şubat’ta Ankara Katliamı anmasına katılacak heyet 11 Şubat’ta çeşitli işyerlerini ziyaret edecek ve 12 Şubat’ta Genel Kurul açılış töreninin ardından “Türkiye’de Sendikal Hareket” konulu toplantıya katılacak. Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’ın iki yakasından sendikalar için özel bir toplantı düzenlenecek.

DÜNYA’DAN SENDİKA LİDERLERİ ANKARA KATLİAMI ANMASI’NA KATILACAK

ITUC Genel Sekreter Vekili Jaap Wienan ve ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini 10 Şubat’ta Ankara’da olacak.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda kaybedilenler her ayın onunda Ankara Garı önünde yapılan etkinliklerle anılıyor. Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC, DİSK ve KESK’in daveti üzerine her ayın 10’unda düzenlenen bu etkinliklere katılma ve konunun takipçisi olma kararı aldı.

İlk olarak 10 Şubat’taki anmaya 160 ülkeden 180 milyon işçiyi temsil eden ITUC’un Genel Sekreter Vekili Jaap Wienan katılarak bir konuşma yapacak. Wienan’ın yanı sıra Avrupa genelinde 60 milyon işçiyi temsil eden ETUC’un Genel Sekreteri Luca Visentini de Ankara anmasına katılacak.

Fransa CGT Konfederasyonu’ndan Nejat Ferouse CFDT Konfederasyonu’ndan Blandine Landas da Ankara Garı’ndaki anmaya katılarak Paris katliamı kurbanlarının mesajlarını iletecek. Heyet daha sonra 15. DİSK Genel Kurulu’na katılmak üzere İstanbul’a gidecek.

10 Mart’taki yapılacak anmaya Avrupa Kamu Hizmetleri Federasyonu 10 Nisan’daki anmaya ise Avrupa Nakliyat İşçileri Federasyonu’nun katılması planlanıyor.

ITUC ETUC