Image Map

Renault Genel Müdürülüğü önünden #Direnİşçi metal işçisine selam

IMG_5159

Birleşik Metal İş sendikamızın üyesi Renault işçilerinin direnişleri ile dayanışma amacıyla Ümraniye’deki Renault Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapıldı.

“Direnen Renault işçileri yalnız değildir” pankartının açıldığı eyleme, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, sendikalarımızın genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube yöneticileri ve 72 gündür grevde olan Tümka İş sendikamıza üye SCA Yıldız işçileri de katıldı.

“Metal işçisi yalnız değildir”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçiye kalkan eller kırılsın”, “Hükümet elini sendikamdan çek”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarının atıldığı eylemde DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir basın açıklaması yaptı.

Mayıs 2015’teki “Metal Fırtınası”nın ardından, yıllardır işçiyi patronlara satan sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan işçilere yönelik saldırıların özellikle son bir haftadır şiddetlendiğini kaydeden Çerkezoğlu, “Birleşik Metal-İş üyesi işçiler işten atılmış, arkadaşlarına sahip çıkan işçiler de polisin saldırısına uğramıştır. Anayasal hakları olan sendika seçme haklarına ve işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkan işçilerin ve işçi ailelerinin polis şiddetine uğraması, iktidarın hangi sınıfın yanında olduğunu bir kere daha göstermiştir” dedi.

Türk-İş heyetinin 15 Şubat 2016’da Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından saldırıların şiddetlenmiş olmasına dikkat çeken Çerkezoğlu, “Bu görüşmeden bir gün sonra Renault yönetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı ve müsteşarlarıyla tam günlük bir toplantı yapmışlardır. 24 Şubat’ta, Bursa’da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun ardından Bursa Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilmiştir. Ve tüm bunların peşinden işten çıkarmalar ve polis saldırısı gündeme gelmiştir” dedi.

Bu görüşme trafiği ile şiddetlenen saldırıların tesadüf olmadığını bir kez daha vurgulayan Çerkezoğlu, “Bu saldırılar işçileri, devlet ve işveren güdümündeki sarı sendikalara mahkum etmeyi amaçlamaktadır. Bu saldırılar, sadece Renault işçisine değil, sendikal haklara, DİSK’e, Türkiye işçi sınıfına yapılmış saldırılardır. İşçilere saldıran sermaye koalisyonunun tüm uzantılarına yanıtı Türkiye işçi sınıfı verecektir” diye konuştu.

Eylem “İnadına sendika inadına DİSK”, “Renoya selam direnişe devam” sloganlarıyla son buldu.

Eylemden görüntüler…

ITUC ETUC