Image Map

1 Mayıs Şehitleri Anıldı

1 Mayıs 2016 Komitesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü kapsamında katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla Taksim Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de anma etkinlikleri gerçekleştirdi.

manset

29 Nisan günü, saat 11.00’da, 1 Mayıs 1977’de yitirdiğimiz işçilerin anısına düzenlenen anma etkinliği Taksim Kazancı Yokuşu’nda başladı. Anmaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanları Lami Özgen ve Şaziye Köse, TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da katıldı. DİSK adına konuşan Genel Başkanımız Kani Beko, “emeğe dönük en ağır saldırıların yaşandığı bu dönemde 1 Mayıs mücadelesinde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın hatıralarını unutmayacağız” dedi.

Kazancı Yokuşu’ndan sonra 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı anmak üzere Şişhane’ye geçildi. Burada 1 Mayıs 2016 Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs mücadelesinde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın sözü sözümüz, emaneti emanetimizdir” dedi.

1 Mayıs 1996’da katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için Kadıköy’de düzenlenen anma saat 14.00’da başladı. Burada Tertip Komitesi adına konuşan Çerkezoğlu, tüm işçileri 1 Mayıs meydanlarına çağırdı.

Her üç anmada da arkadaşlarımızın katledildikleri noktalara karanfil bırakılan etkinlikler, 1 Mayıs çağrılarıyla son buldu.

DSC_0193

DSC_0203

DSC_0244

DSC_0284

ITUC ETUC