Image Map

Kiralık işçiliğe karşı tepkiler sürüyor

DİSK Bölge Temsilcilikleri kiralık işçilik adı verilen kölelik düzenine karşı açıklamalar yaptı, işyerlerinde bildiriler okundu ve dağıtıldı 

edirne1

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği, AKP hükümeti tarafından TBMM’nin gündemine getirilen ‘kiralık işçilik’ yasa tasarısına karşı 6 Nisan Çarşamba günü Edirne Saraçlar Caddesi’nde bir basın açıklaması yaptı.

PTT önünde yapılan basın açıklamasına katılan işçiler ‘Kiralık işçiliğe hayır’ yazılı dövizler ve pankartlar taşıdı.

edirne2

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, insan ticaretinin tarihin en büyük insanlık suçlarından olduğunu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen bir yasa tasarısıyla bu insanlık suçunun, yasal hale getirilmek istendiğini söyledi. Kuday, DİSK’in Özel İstihdam Büroları’na karşı sonuna kadar direneceğini de belirtti.

antep
Gaziantep’te de 6 Nisan 2016 günü saat 12:30’da DİSK Bölge Temsilciliğinde kiralık işçiliğe karşı basın açıklaması yapılırken, işyerlerinde bildiriler dağıtıldı ve işçilere okundu. Bölge Temsilcisi Ali Güdücü insan ticaretinin tarihteki en büyük insanlık suçlarından biri olduğunu hatırlattı.
12923154_460547417478242_7752120082559380645_n
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği de Özel İstihdam Büroları’na işçi kiralama yetkisi vererek modern kölelik sistemi uygulayan yasa tasarısına karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar “Hiç kimse bizden köleliği kabul ederek, köleliğin koşullarıyla ilgili pazarlık yapmamızı beklemesin. Biz böylesi bir pazarlık içinde olmayacağız” dedi.

 

ITUC ETUC