Image Map

Peru: Sendikacı Orhan Akman sınırdışı edildi

Almanya Ver.Di Sendikası ve UNI Küresel Sendika adına Peru’da görev yapan sendikacı Orhan Akman sınır dışı edildi.
Orhan Akman, Peru’da perakende zinciri CENCOSUD başta olmak üzere pek çok şirkette yürüttüğü başarılı üye kampanyalarının ardından toplu sözleşmelerin imzalanmasına, işçilerin çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileşmesine önemli katkılar sunmuştu.
Orhan Akman

Orhan Akman

Peru hükümeti Akman’ı “kamu düzenini ve toplumsal huzur bozmak” gibi suçlamalarla sınır dışı etti ve ülkeye girişini yasakladı. Sendikal faaliyetlerini yasalara uygun ve barışçıl şekilde yürüten Akman’a karşı yetkililer iddiaları ispatlayacak herhangi bir delil sunmadılar.
UNI Küresel Sendika yaptığı açıklamada “Akman’a yönelik bu saldırının son dönemde sendikalarda örgütlenen, grevler ve diğer eylemlerle haklarını genişleten bütün Perulu işçilere yönelik bir saldırı olduğu” belirtildi.
Peru’nun en büyük sendika konfederasyonu olan CGTP ve Almanya Ver.Di Sendikası Alman vatandaşı olan Akman’ın sınırdışı edilmesini çeşitli eylemlerle protesto etti.
Sınır dışı edilmeden önce tehditlere maruz kalan Orhan Akman şuan Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki UNI Güney Amerika Ofisi’nde bulunuyor.
UNI Küresel Sendika 12 Mayıs 2016 tarihinde Akman’ı ve Perulu işçileri desteklemek için uluslararası dayanışma eylemleri düzenlenecek. Ayrıca LabourStart.org sitesi üzerinden elektronik bir imza kampanyası başlatıldı.
Alman-Şili sermayeli CENCOSUD Güney Amerika’nın en büyük alış-veriş zincirlerinden biridir ve Metro, Carrefour ve Paris gibi markaları bünyesinde barındırmaktadır. CENCOSUD’un patronu Alman iş adamı Horst Paulmann, Şili’de Pinochet diktatörlüğü döneminde zenginleşmiştir. Paulman’ın Colonia Dignidad gibi işkence kamplarıyla bağlantısı olduğu iddia ediliyor.
UNI Küresel Sendika bütün sendikaları Peru elçilikleri önünde gösteriler düzenleyerek veya protesto mektupları göndererek Orhan Akman’a ve Perulu işçilere destek olmaya çağırıyor.
Kampanya detayları için:
https://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=3039
http://www.uniglobalunion.org/news/uni-supports-union-organiser-orhan-akman-his-fight-against-expulsion-peru
ITUC ETUC