Image Map

10 Ekim Katliamı’nda yitirdiğimiz güvercinler sekizinci ayında anıldı

10 Ekim katliamında yitirdiklerimiz güvercinler, katledilmelerinin sekizinci ayında Ankara Garı’ndaki etkinlikle anıldı.

DSC_0058

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 8’inci ayı anması 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği öncülüğünde katliamda kaybettiklerimizin yakınları, patlamada yaralananlar, DİSK-KESK-TMMOB-TTB başkan ve eş başkanları, CHP ve HDP’den milletvekillerinin katılımıyla patlamanın yaşandığı yer olan Ankara Tren Garı yakınındaki Emek, Barış ve Demokrasi Anıtı önünde gerçekleştirildi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca ve DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün de katıldığı anmada ilk olarak patlamanın gerçekleştiği saat olan 10.04’te katliamda katledilenler anısına saygı duruşunda bulunularak kaybettiklerimiz anıldı.  Saygı duruşunun ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Dernek adına yapılan konuşmanın ardından, dava sürecini takip eden avukatlardan İlke Işık söz alarak sürece ilişkin bilgi verdi.

DSC_0146

Işık, gerçekleştirilen katliamın birkaç IŞİD’linin üzerine bırakılmayacak kadar planlı yapıldığını söylediği konuşmasında, dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun “Anket yaptırdık, oylarımız artı” dediğini hatırlatarak şunları söyledi: “Birçok istihbarat yok sayıldı ve göz göre göre yetkililer burada katliam yaşanmasına izin verildi. Normal bir hukuk devletinde savcılar harekete geçer ve sorumlular hakkında soruşturma başlatırdı. Ancak bunların hiçbiri yapılmadı. Hatta Ankara Emniyeti hakkında yaptığımız suç duyurusunda dün itibariyle “kovuşturmaya gerek yok” kararı verildi. Ne olursa olsun biz biliyoruz ki bu dava birkaç IŞİD’liden ibaret değil. Onun içi iddianame ne zaman çıkarsa çıksın, o iddianameyi kabul etmeyeceğimizi ve bu davanın gerçek sorumluları yargılanana kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz.”

DSC_0096

Işık’ın bilgilendirmesinden sonra katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları söz aldı. Hayatını kaybeden Canberk Bakış’ın babası Abdullah Bakış “Sorumlular hak ettikleri cezayı bulana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi. Bakış’ın ardından ise 10 Ekim yaralılarından Cafer Altun söz aldı. Altun katliamın ardından sağlık süreci boyunca devletin birçok borç çıkarttığını belirterek “Beni o gün öldüremeyen devlet sonraki süreçte öldürmeye çalıştı” dedi. Altun hayatını kaybeden arkadaşlarının bayrağını koşarak devralacağını belirterek, bunun için protez kampanyasına başlandığını hatırlattı.

Yaralıların ardından HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve CHP Milletvekili Veli Ağababa söz alarak bu mücadelede dernekle, ailelerle ve yaralılarla bir arada olacaklarını belirttiler. Konuşmaların ardından anıta karanfiller bırakılarak anma töreni sonlandırıldı.

manset

ITUC ETUC