Image Map

“15-16 Haziran’ın 46’ncı Yılında Köleliğe Teslim Olmayacağız” Çalıştayı yapıldı

calistaymanset

15-16 Haziran’ın 46’ncı yıldönünde “Köleliğe Teslim Olmayacağız” başlığı ile DİSK’in düzenlediği Çalıştay 16 Haziran 2016 Perşembe günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapıldı.

Çalıştay’a DİSK üyesi sendikaların merkez ve şube yönetim kurulu üyeleri, işyeri temsilcileri ve işçilerin yanı sıra, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile CHP Parti Meclisi Üyesi 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt‘ün de aralarında olduğu siyasi partilerden ve demokratik kitle örgütlerinden çok sayıda konuk katıldı.

Çalıştay, 15-16 Haziran direnişi ile ilgili sinevizyon gösteriminin ardından Genel Başkanımız Kani Beko‘nun açılış konuşması ile başladı. 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin haklarımızı nasıl kazanacağımızı ve koruyacağımızı Türkiye işçi sınıfına gösteren bir ders olduğunu gösteren bir direniş olduğunun altını çizen Kani Beko “Kiralık işçilik yasasını, 15-16 Haziran’ı yaratanların gösterdiği gibi çöpe atacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

calistay2

Genel Başkanımızın açılış konuşmasının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu‘nun yönettiği ilk oturumda konuşan Prof.Dr. İbrahim Kaboğlu kiralık işçilik yasasının Anayasa’nın çok sayıda maddesine aykırı olduğunu örnekleriyle anlattı ve Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusunda bulunulacağının bilgisini verdi. “Bildiğimiz İstihdamın Sonu: Kiralık İşçilik” başlıklı bir sunuş yapan Doç. Dr. Aziz Çelik ise “Kiralık işçilik tartışmalarının dayandığı ‘güvenceli esneklik’ kavramı, ‘ıslatmayan su’ demek gibidir” dedi.

calistay3

İkinci oturumda ise Özel İstihdam Büroları’na karşı mücadelede uluslararası deneyimler paylaşıldı. Rusya‬ Sendikalar Federasyonu’ndan Sergey Saurin ülkesinde Özel İstihdam Büroları’na karşı mücadeleyi anlattı. Fransa Sendikal Birlik Solidaries’ten Sarah Caunes, gündemde olan yeni çalışma yasasına karşı örgütledikleri direnişi ve özel istihdam bürolarındaki çalışma koşulllarını aktardı. IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ise küresel düzeyde kiralık işçiliği değerlendirdi.

Çalıştay soru-yanıt ve katkıların alındığı forum bölümünün ardından sona erdi.

Çalıştay’ın sonunda DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Sarı konuklara 15-16 Haziran ile ilgili DİSK afişlerini hediye etti.

calistay4

 

ITUC ETUC