Image Map

ITUC, ETUC ve PSI’dan gözaltı tepkisi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC ve Kamu Hizmetleri Enternasyonali PSI ortak bir açıklama yayınlayarak DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun gözaltına alınmasını kınadı.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, ETUC Genel Sekreteri Lucu Visentini ve EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan imzasıyla yapılan açıklamada, “bu saçma davanın derhal düşürülmesini talep ediyoruz” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Avrupalı ve uluslararası sendikalar olarak Türkiye’de üye sendikamız DİSK’in Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun hastanedeki bir yakınını ziyaret etmek üzere Almanya uçağına binerken İstanbul Havaalanı’nda gözaltına alınmasına karşı büyük şaşkınlığımızı ve kızgınlığımızı belirtmek isteriz.

Gözaltı gerekçesi geçtiğimiz yıl 31 Ağustos tarihinde yaptığı bir konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmesi. ETUC, ITUC ve PSI olarak derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki bu saçma davanın düşmesini talep ediyoruz.

Ayrıca ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, ETUC Genel Sekreteri Lucu Visentini ve Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikası EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan da birer açıklama yayınladı:

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow: Sendikacıların, gazetecilerin hatta sporcuların dahil olduğu binlerce insan bugünlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle yasal saldırılara maruz kalıyor. Ancak sağduyu ve temel özgürlüklere asıl hakaret Cumhurbaşkanı’nın her tür demokratik hakkın kullanımını kendine tehdit olarak algılayan diktatoryal yaklaşımıdır.”

ETUC Genel Sekreteri Lucu Visentini: “AB, Avrupa’nın göçmen ve mülteci sorunuyla ilgili kendi uluslar arası sorumluluklarından kaçmak için Erdoğan hükümetine para vermek yerine gözlerini açıp Türkiye’de gerçekte neler oluyor bakmalı. Demokratik, sosyal ve sendikal haklara saygı Avrupa sosyal modelinin önemli bir parçasıdır ve AB’ye katılmak isteyen herkes bu temel değerlere saygı duymalıdır. AB, Türkiye hükümetinin ya da herhangi başka bir hükümetin kendisini tehdit etmesine asla izin vermemelidir.”

EPSU Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan: “Bu gözaltı sendikal haklara karşı kabul edilemez bir saldırıdır ve Avrupa’nın değerleriyle asla uyuşmamaktadır. AB’yi Türkiye güvenlik güçlerinin bu eylemlerini kınamaya ve Arzu Çerkezoğlu’nun serbest bırakılması için her türlü adımı atmaya çağırıyoruz.”

 

 

 

For English

International Trade Unions condemn arrest of DISK General Secretary

ITUC ETUC