Image Map

12 Eylül darbecilerinin katlettiği Kenan Budak’ı unutmadık!

kenanbudak_manset

Konfederasyonumuz üyesi İlerici Deri-İş sendikası Genel Başkanı KENAN BUDAK, katledilişinin 35. yılında 25 Temmuz 2016 Pazartesi  günü saat 11’de düzenlenen törenle Silivrikapı’daki mezarı başında anıldı.

Konfederasyonumuz üyesi İlerici Deri-İş sendikası Genel Başkanı Kenan Budak, 12 Eylül darbesi sürecinde katledilişinin 35. yılında Silivrikapı’daki mezarı başında anıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Eski Genel Başkanı Rıdvan Budak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, sendikalarımızın yöneticileri, DİSK’li işçiler, Budak ailesi ve Kenan Budak’ın yol arkadaşlarının katıldığı anma töreni saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından söz alan DİSK eski Genel Başkanı Rıdvan Budak,  Kenan Budak’ın 12 Eylül darbecileri tarafından öldürüldüğünü hatırlattı ve o dönemden sonra Türkiye’de “sömürü ve baskı düzeni”nin emeğe yönelik saldırılarına dikkat çekti. 12 Eylül’ün emeği ve solu hedef almasının ardından bugünlere gelindiğini vurgulayan Budak, bugün de Türkiye’nin cemaatlar-tarikatlar arasındaki mücadeleye tanık olduğuna işaret ederek laiklik ve demokrasiyi savunan bir cephenin oluşumunun önemine değindi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da yaptığı konuşmada emekten, Türkiye’nin bağımsız-laik-sosyal hukuk devleti olmadığı müddetçe darbeler ülkesi olmaktan kurtulamayacağını söyledi. Suruç’tan Ankara’ya son bir yılda emek-barış-demokrasi güçlerini hedef alan saldırıları hatırlatan Kani Beko, darbe girişimi sırasında da çok sayıda insanın öldürüldüğünü ifade ederek Türkiye’nin bir toplumsal barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Emek ve meslek örgütlerinin, emekten ve demokrasiden yana tüm kesimlerin biraraya gelmesinin önemine değinen Kani Beko, “biz kazanacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

 

ITUC ETUC