Image Map

DİSK’in kurucusu Kemal Türkler unutulmadı

manset

DİSK’in unutulmaz önderi, kurucu Genel Başkanımız Kemal Türkler, katledilişinin 36. yılında mezarı başında anıldı

22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Merter’deki evinden çıktığı sırada uğradığı suikastle hayatını kaybeden kurucu Genel Başkanımız, unutulmaz işçi önderi Kemal Türkler, DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anmaya Türkler’in kızları Nilgün Türkler Soydan, Yasemin Türkler ve Türkler’in torunları, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK önceki dönem Genel Başkanları Süleyman Çelebi ve Rıdvan Budak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, DİSK eski genel başkan yardımcısı Celal Ovat, konfederasyon üyesi sendikaların merkez yöneticileri, sendika şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden temsilciler ve Kemal Türkler dostları katıldı.

IMG_6154

Anmanın açılışını yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, katılımcıları işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşuna davet ettikten sonra ilk sözü Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı ve Türkler Ailesi adına, Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan‘a verdi. Soydan, yaptığı konuşmada birlikte mücadele etmeye her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu belirtti. Soydan’dan sonra sözü Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu aldı. Serdaroğlu, “1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nı işçilere kapatan hükümet, şimdi kendi yandaşlarını ücretsiz otobüslerle taşıyor, bunun adına da demokrasi diyor” dedi.

IMG_6236

Serdaroğlu’ndan sonra sözü alan Genel Başkanımız Kani Beko, başarısız bir askeri darbe girişiminden sonra sivil bir darbeyle karşı karşıya olduklarını belirterek, “OHAL yasalarını uygulatmayacağız, direneceğiz” dedi. Ortak mücadeleye çağrı yapan Beko, “bu sivil darbeyi ancak omuz omuza verebilirsek durdurabiliriz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Anma, Kemal Türkler’in kabrine karanfiller konulmasıyla son buldu.

ITUC ETUC