Image Map

ITUC: Başarısız ve Elim Darbe Girişiminden Sonra Türkiye Diktatörlüğe bir Adım Daha Yakın

 

ITUC, Türkiye’de başarısız olan askeri darbe girişiminin ardından 8000 polis ile birlikte, 3000 hakim ve savcının ve çok sayıda kamu görevlisinin görevden alınmış olmasına dair derin kaygılarını belirtmektedir. Darbe girişimi sırasında 232 kişinin hayatını kaybettiği, 1400 kişinin ise yaralandığı bildiriliyor.

Konuyla ilgili olarak ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow şunları söyledi; “Kalbimiz, trajik bir şekilde hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla ve yaralanan yüzlerce kişiyle birliktedir. ITUC, tartışmasız bir biçimde, askeri güç ile yönetimi ele geçirme çabalarını kınamaktadır ve sorumluların hukukun üstünlüğüne uygun bir şekilde yargılanması çağrısında bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, binlerce hakim ve savcıyı, 8000 polis ve çok sayıda kamu görevlisini görevden alma hızı kaygı vericidir. Darbe başarısız olmuş olmasına rağmen, demokrasi halen tehlike altındadır. Türkiye ve komşuları için sonucu ne olursa olsun yetkililerin gücü daha fazla ellerinde toplama kararlılıkları bunu göstermektedir.

Darbe girişiminden bu yana, toplamda 6000 kişi gözaltına alınmış durumdadır. Son yıllarda Türkiye’de demokratik özgürlüklerin ve insan haklarının ciddi bir şekilde zayıfladığına tanık olduk, sendikacılar, gazeteciler ve akademisyenler devlet baskısının odağında yer aldılar. Bu sene Mayıs ayında, 1000’den fazla sendika üyesi, demokrasi ve barış çağrısı yapan bir etkinliğe katıldıkları için soruşturmaya maruz kaldılar. 284 kişinin yeri değiştirildi, 403 kişi emekli edildi, 102 kişi soruşturma altında ve 97 kişi ise Cumhurbaşkanına hakaretten ceza aldı.

ITUC Genel Sekreteri Burrow sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye bu darbe girişimine karşı koydu. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümetinin demokrasi ve uluslararası hukukun temel ilkelerine saygı göstermesi hayati önem taşımaktadır. Ordunun bir kesiminin bu utanç verici ve şiddet içeren eylemleri, hükümete karşı çıkan ve kendileri barış, demokrasi ve insan hakları mücadelesine kendilerini adamış kişilere karşı daha fazla baskı uygulamak için mazeret olarak kullanılamaz.”


ITUC Websitesi:

http://www.ituc-csi.org/turkey-dictatorship-a-step-closer

20140519_054_ITUC.jpg

ITUC ETUC