Image Map

10 Ekim’de yitirdiklerimiz katliamın 10’uncu ayında unutulmadı

10ekim_manset

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 10. ayında da Ankara Tren Garı önündeki katliamda yitirdiğimiz canlarımızı andık. Polisin anma etkinliğine ilişkin takındığı engelleyici tutuma rağmen Ankara Tren Gar’ı önündeki Emek, Barış, Demokrasi Anıtı önünde bir araya gelen 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yönetici ve üyeleri ile içerisinde DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün de bulunduğu emek ve meslek örgütü temsilcileri ile milletvekillerinden oluşan kitle ilk olarak saygı duruşunda bulundu.

İlk olarak, 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun’un söz alarak şunları söyledi: “10 ay oldu. 10 aydır alanlardayız. 10 aydır buradayız. Burası bizim için kutsal bir yer. Her ay barış dilediğimiz umuda tutunduğumuz, yaralarımızı sarmaya alıştığımız bir yer. Bu böyle bilinmeli. Bu alanda hayatımızın sonuna kadar burada olmaktan her ayın 10’unda burada olmaktan geri durmayacağız. Bunun önünde kimsenin durmaya gücü yetmeyecek. Tekrar bu katliama dur diyemeyenlere haykırıyoruz. Biz ölenlerin arkasından sadece gözyaşı dökmeyi elbette bilirdik. Ama biz barış istemek için de buraya gelmeye devam edeceğiz. 10 Ekim 2015’i unutmayacağız, unutturmayacağız.”

10 Ekim Katliamı’nın ilk duruşmasının 7 Kasım’da görüleceğini hatırlatan Coşgun, herkesi 7 Kasım’da Ankara Adliyesi’ne davanın takipçisi olmaya çağırdı.

Coşgun’un ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul söz alarak katliamı kınadı ve katledilen barış güvercinlerinin kanlarının yerde kalmayacağının,  davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarının sözünü verdiler.

Anma töreni karanfillerin bırakılmasıyla sona erdi.

DİĞER İLLERDEKİ ANMA TÖRENLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

10ekim-anma-10ay4

10ekim1

ITUC ETUC