Image Map

TEDİ İşçilerine Uluslararası Destek

Sendika üyesi oldukları için işten atılan Limter-İş üyesi TEDİ işçilerinin direnişi İstanbul Tuzla ve Topkapı’da devam ediyor. Limter-İş’in üye olduğu Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu (ITF) Genel Sekreteri Stephen Cotton, TEDİ Yönetim Kurulu’na bir mektup yazarak şirketin temel işçi haklarını ihlal ettiği uyarısını yaptı ve TEDİ’yi sendikayla görüşme yapmaya davet etti.

mansetTEDI

 

Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu’nun TEDİ Yönetimi’ne Mektubu

Sayın Kösemantoğlu,

150 ülkeden 4 milyon 800 bin nakliyat işçisini temsil eden Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu (ITF) adına, TEDİ Mağazacılık AŞ’ye bağlı iki depoda yaşanmakta olan sendika karşıtı faaliyetlere dair ciddi endişelerimizi iletmek istiyorum.

ITF üyesi DİSK/Limter-İş Sendikası  TEDİ’ye ait Topkapı ve Tuzla depolarındaki işçileri üye yapmaktadır ve sendika buralarda çalışan işçilerin büyük bölümünü temsil etmektedir. DİSK/Limter-İş bu konudaki faaliyetleri konusunda ITF’i daha önce bilgilendirmiş ve şirket yönetiminin toplantı çağrılarına olumlu yanıt verdiğini iletmiştir.

Ancak DİSK/Limter-İş’ten daha sonra aldığımız bilgilere göre, şirket fikrini değiştirmiş hatta işçileri işten çıkartmaya ve onlara sendikadan istifa etmeleri için baskı uygulamaya başlamıştır. TEDİ’ye ait iki depodan toplamda 16 işçi işten atılmıştır.

İşçiler, bu durumu protesto etmek için 2 Ağustos tarihinde işi durdurmuş ve depoların önünde çadır kurmuştur. Şirket, 90 çalışan arasından 60’ının üye olduğu sendika ile görüşme yapmayı hala reddetmektedir.

Şirketiniz bu davranışları Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) en önemli standartları arasında yer alan temel işçi haklarını ciddi şekilde ihlal etmektedir.

Uluslararası Nakliyat İşçileri Federasyonu (ITF) olarak sizi atılan işçileri geri almaya, çalışma koşulları ve ücretler gibi konularda sendikayla görüşme yapmaya davet ediyoruz.

Dikkatiniz için teşekkür ederiz, cevabınızı bekliyoruz.

Saygılarımla

Stephen Cotton

ITF Genel Sekreteri

 

Steve Cotton, Stephen Cotton, Making Speach

Stephen Cotton, ITF Genel Sekreteri


Mektubun İngilizce aslı için:

160805SmcSentMehmetKösemantoğluTediDiscount

 

ITF Websitesi’nden konuyla ilgili haber için:

http://www.itfglobal.org/en/news-events/news/2016/august/itf-backs-sacked-turkish-warehouse-workers/

ITUC ETUC