Image Map

TEDİ İşçisine OHAL Saldırısı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işten atılan TEDİ işçilerine dönük polis saldırısıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

TEDİ İŞÇİSİNİN DİRENİŞİNE OHAL SALDIRISI

Anayasa tarafından teminat altına alınmış sendika üyesi olma hakkını kullandıkları için işten atılan ve işyerleri önünde direnen DİSK/Limter-İş üyesi işçilere dönük işverenin provokasyonu sonucu yaşanan polis saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Yıllardan sonra ilk defa, 12 Eylül günlerini hatırlatan biçimde bir işçi eylemine silahla saldırılmıştır.

Bu saldırı, işi için, ekmeği için, insanca yaşayabileceği bir ücret için, çocukları için sendikalı olan işçilere karşı, patronun kışkırtmasıyla yapılmıştır.

Polis, OHAL kapsamında olmamasına rağmen Limter-İş üyesi işçilerin direnişini OHAL bahanesiyle engellemeye çalışmaktadır. Bu açıkça kanunsuzluktur.

Kanunsuz bir şekilde bu direnişi engellemeye çalışan çevik kuvvet ve işçilere karşı silah kullanan polis hakkında ivedilikle suç duyurusunda bulunacağımızı beyan ediyoruz.

Halkın ödediği vergilerle alınan silahların halka doğrultulması, işçilerin anayasal haklarını kullanmalarının şiddet kullanılarak engellenmesi kabul edilemez bir suçtur.

Bu suçu işleyenlerin hesap vermesi ve işçilerin anayasal haklarını kullanabilmesi için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ve Limter-İş sendikamızın yanında olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

ITUC ETUC