Image Map

BARIŞIN AKADEMİSYENLERİ EMEĞİN AKADEMİSYENLERİDİR!

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun 28 Eylül 2016’da “Kocaeli Dayanışma Akademisi” açılışında yaptığı konuşma


 

dayanismaakademisi1

BARIŞIN AKADEMİSYENLERİ EMEĞİN AKADEMİSYENLERİDİR!

Bugün bizi burada toplayan değerli hocalarımız yıllardır Kocaeli Üniversitesi’nde ve her yerde birlikte yürüdüğümüz mücadele arkadaşlarımız ve yol arkadaşlarımızdır.

Onlar kimi zaman işten atılan işçilerin direniş çadırında bize ders anlattılar.

Onlar kimi zaman taşeron işçilerin hak mücadelesinde polis ve özel güvenlik copuna, biber gazına karşı bizimle omuz omuza oldular.

Onlar kimi zaman insanca asgari ücret istediği için Kocaeli Meydanı’nda en vahşi saldırıya uğrayan taşeron işçilerinin yaralarını sardılar.

Bu ülkede eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen sevgili hocalarımız, barışın akademisyenleri bizim için aynı zamanda emeğin akademisyenleridir. Onları emekçiler adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Burada yapılan etkinliğin ve burada toplanmamızın son derece anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. “Kamu biziz” demek, “üniversiteler bizimdir” demek, “bu ülke bizimdir” demek, “bu kenti de öğrencilerimizi de terk etmiyoruz” demek, “geri döneceğiz” demek bir başka cüretin, iddianın ve kurucu iradenin ifadesidir.

Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçi sınıfına, emekçilere, kadınlara, gençlere bu ülkeyi zindan etmeye çalışanlara karşı, bu ülkeyi yaşanmaz hale getirenlere karşı buradaki irade “Bu ülke bizimdir ve bu ülkeyi de kamuyu da üniversiteyi de ve tüm ülkemizi de biz yeniden kuracağız” demektedir. Bugün burada yaşananlar bir kurucu iradenin simgesidir ve ilanıdır ve bu nedenle son derece anlamlıdır.

Tekrar DİSK adına sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve emeğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız.

kocaeli_dayanisma_akademisi_acilisi_28eyl2016-1024x443

ITUC ETUC