Image Map

Genel Başkanımızın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ziyaretleri devam ediyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Batman ve Diyarbakır ziyaretlerinin ardından 29 Eylül Perşembe günü Mardin’deydi.

mardin

İlk olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Kani Beko, Eş Başkan Ahmet Türk ve beraberindekilerle görüştü. Buradaki görüşmede belediyede çalışan işçilerin durumu ve taleplerinin yanı sıra, belediyelere kayyum atanması ve bölgedeki mültecilerin durumu gündeme geldi.

Buradaki görüşmede Kani Beko, “Seçimle gelmiş milletvekilini, başbakanı, cumhurbaşkanını silahla görevden uzaklaştırmaya kalkışmak nasıl darbeyse, seçimle göreve gelmiş yerel yöneticiyi ve belediye başkanını yargı kararı olmadan görevinden uzaklaştırmak da darbedir” dedi ve bombalanan meclisin güçlendirilmek yerine zayıflatıldığını, hükümetin kendini mahkemeler yerine koyduğunu söyledi.

Ülkemizde demokrasi ve barış olmayınca işçilerin hak aramasının da zorlaştığına, işçilerin haklarını savunmanın da çeşitli engellerle karşılaştığına dikkat çeken Genel Başkanımız Beko, “İşçi sınıfın sorunlarının çözümü için demokrasiye ve barışa ihtiyacımız var” dedi.

kiziltepe2

Mardin’deki ziyaretin ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko, beraberindeki bir heyetle beraber Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanlarını ziyaret ederek belediye ile kadrolu işçiler arasında toplu sözleşmeye imza attı.

Kani Beko, Kızıltepe Belediye Eş başkanları İsmail Ası ve Leyla Salman’ı da belediye makam odasında ziyaret ederek belediye ile kadrolu işçiler arasında toplu sözleşmeye imza attı. Ziyaret sırasında heyette Genel İş TİS Daire Başkanı M. Salih Doğrul, Mardin Şube Başkanı Emine Esen Güneş, Şube Sekreteri Sadık Demir, DİSK/Genel İş Sendikası Kızıltepe Baştemsilcisi Şakir Şahin, DİSK Genel İş sendikası Mardin şube Mali sekreteri Rahmi Güneş de yer aldı. Kani Beko ve beraberindeki heyetin belediye makam odasında Eş Başkanlar tarafından yapılan karşılama sırasında Kızıltepe Belediye Meclis üyeleri de hazır bulundu.

Kani Beko burada yaptığı konuşmada Toplu İş Sözleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederken, ülke gündemine dair de değerlendirmelerde bulundu ve TÜRKSAT’ın 28 Eylül 2016’da bir çok kanalın yayınını gerekçe göstermeden durdurmasını “özgür basına yönelik bir darbe” olarak değerlendirdi. Kani Beko konuşmasında şunları söyledi:

“Darbecilere karşı mücadele yürüteceğiz” diyenlerin darbecilerin planlarında olan her şeyi tek tek uyguladığına tanıklık etmekteyiz. Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğünün böylesine keyfi biçimde kısıtlanması Anayasa’yı ihlal anlamına gelmektedir. Şurası bilinmelidir ki ancak gerçeklerden korkan bir iktidar özgür basının sesini kısarak halkın gerçekleri öğrenmesini istemez. Öte yandan gerçeklerin asla yasaklanamayacağı da bilinmelidir. Özgürlüğe, demokrasiye, evrensel hukuka ve insan haklarına aykırı uygulamalara ve bu uygulamaların kılıfı olan OHAL’a derhal bir son verilmeli, KHK’ler aracılığı ile yapılan tüm hukuksuzluklar acilen düzeltilmelidir.”

Yapılan konuşmanın ardından Toplu İş Sözleşmesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Kızıltepe Belediye Eşbaşkanları İsmail Ası ile Leyla Salman tarafından imzalandı.

kiziltepe

 

ITUC ETUC