Image Map

10 EKİM’DE TREN GARI ÖNÜNDE OLACAĞIZ VE KAYBETTİKLERİMİZİ ANACAĞIZ

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Katliamının 1. yıldönümü anmalarına dair bir açıklama yaptı

Açıklamanın tam metni şöyle:

10 Ekim 2015’te Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık.

Türkiye’nin dört bir yanından gelmiştik.

Emek, Barış, Demokrasi taleplerimizi haykırmak için gelmiştik.

İşçiler, kamu çalışanları, işsizler, yoksullar, mağdurlar olarak sesini duyurmak için gelmiştik.

“Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” demek için gelmiştik.

Ankara’da gür bir barış sesi çıkacak iken bu iradeye bomba konuldu.

10 Ekim 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamı başkent Ankara’da gerçekleştirildi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine yönelik bombalı saldırıda 101 arkadaşımızı, kardeşimizi, canımızı, dostumuzu ve sevdiklerimizi yitirdik. Eşimizi, kızımızı, oğlumuzu yitirdik. 500’e yakın arkadaşımız, kardeşimiz, canımız ciddi yaralanmalarla hayatta kaldı.

Acımız taze, dipdiri. Yüreğimiz yanıyor, kanıyor.

10 Ekim Katliamının birinci yılında, katliamın gerçekleştiği yerde kaybettiklerimizi anmak ve sorumlulardan hesap sormak için DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak çağrı yaptık.

Ancak, 8 Ekim 2016 Cumartesi günü, 10 Ekim Katliamının gerçekleştiği yerde anma etkinliğinin yasaklandığı algısı oluşturdu.

Ankara Emniyeti’nin basında yer alan duyurusu, 10 Ekim günü saat 10.04’de yapacağımız anma etkinliği kapsamamaktadır. Bu duyuru, kamu oyunda yanlış bir algı yaratmaktadır. Katliamın gerçekleştiği yerde ve daha önce belirlenen programımıza ilişkin etkinliklerimiz yapılacaktır.

10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara’nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız.

Bizler, başta DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma derneği olmak üzere emek, barış ve demokrasiyi savunan yol arkadaşlarımız ile 10 Ekim 2016 Pazartesi günü 10.04’te ellerimizde karanfillerimiz ile katliamın gerçekleştiği Tren Garı önünde olacağız.

DİSK – KESK – TMMOB – TTB – 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği

10-ekim-program

Yüksek çözünürlükte görmek için görsele tıklayınız.

ITUC ETUC