Image Map

ACILARA, GÖZYAŞINA, AKAN KANA ARTIK YETER!

10 Ekim katliamının yıldönümünde ve öncesinde ülkemizde yaşanan acı olaylarla ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun açıklaması

ACILARA, GÖZYAŞINA, AKAN KANA ARTIK YETER!

9 Ekim Pazar günü Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 5’i sivil 15 insanımızı yitirdik. 8 Ekim Pazar günü Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde açılan ateş sonucu 4 sivil yurttaşımız hayatını kaybetmişti. Öte yandan siyasi cinayet haberleri de gelmeye başlamış olması demokrasimiz açısından endişe vericidir. Saldırıların ve ölümlerin faillerini şiddetle kınarken, acılı ailelere başsağlığı dileriz.

Her gün acı haberlere bir yenisi eklenirken, 10 Ekim Pazartesi günü, Ankara’da bir yıl önce Emek-Barış-Demokrasi mitingine yönelik bombalı saldırıda yitirdiğimiz barış güvercinlerini anmak isteyenlere polis saldırdı. Sevdiklerini yitiren acılı aileler, patlamadan yaralı kurtulanlar, sendika ve kurum temsilcileri, milletvekilleri, anma törenine katılmak isteyen binlerce kişi biber gazı ve TOMA’larla saldırıya uğradı. Onlarca kişi yaralandı ve gözaltına alındı. İnsanları yaşatmak için bir sene önce alınmayan tedbirler, ölen insanların anılmasını engellemek için alındı.

Daha önce söyledik: Eğer Suruç katliamı aydınlatılmış olsaydı, belki de Ankara katliamı önlenebilecekti. Ankara katliamının sorumlularından hesap sorulabilmiş olsaydı, sonrasındaki onlarca katliam belki de engellenebilecekti.

Ancak öyle olmadı. Müfettiş raporlarına rağmen ihmali bulunanlara soruşturma izni verilmedi, yüzeysel bir iddianame ile bu saldırıyı gerçekleştirenleri ilişki ağını ortaya koyan ilgili bilgi, belge ve raporlar soruşturulmadı.

Şurası açıktır ki ölümlerin ve gözyaşlarının ayrıştırıldığı, acıları paylaşmanın yasaklandığı bir ülkede, huzurlu, güvenli, insanca bir yaşama hasret kalmaktayız.

Gözlerimizin rengine göre gözyaşlarımızın ayrıştırılmadığı, bir arada kardeşçe yaşadığımız bir ülke için bizler savaşa, şiddete, teröre, ölümlere karşı sesimizi yükseltmeye, barış ve kardeşlik mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

 

 

ITUC ETUC