Image Map

DİSK’ten Bergama’ya ziyaret

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve beraberindeki heyet, Bergama Belediyesini ziyaret etti ve Bergama Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı

04

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca,  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Genel-İş merkez ve şube yöneticilerinin yer aldığı DİSK Heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DİSK eski Genel Sekreteri, milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile beraber Bergama Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı.

Açılışın ardından DİSK heyeti Belediye’yi ziyaret etti. DİSK heyetini Bergama Belediyesi önünde Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Disk Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener ve Belediye işçileri çiçeklerle karşıladı. Daha sonra Bergama Belediyesi Başkanlık Makamına geçildi.

Ziyarete DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın yanı sıra; Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel-İş Mali İşler Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı, Lastik-İş İzmir Şube Başkanı Zedin Yumli, Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Gürol Doğan, Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu’da katıldı.

BERGAMA’NIN ONURLU BİR GEÇMİŞİ AYDINLIK BİR GELECEĞİ VAR

Burada yapılan konuşmalarda DİSK Genel Başkanı Kani Beko; “Öncelikle Bergama’nın güzel insanlarını Devrimci İş Sendikalar Konfederasyonu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Buraya bugün kültür merkezinin açılışı için geldik. Bergama’nın ve Mehmet Başkan’ın bizdeki yeri apayrı. Bergama’nın onurlu bir geçmişi var, aydınlıkta geleceği var” dedi.

SİYASAL İKTİDARA KARŞI TOPLUMSAL MUHALEFET ÇAĞRISI YAPTI

Beko ayrıca buradaki işçilere yaptığı konuşmada; “Biz bu toprakların insanlarıyız. Hiçbir zaman rotamızı şaşırmadık. Biz bu toprakların kesinlikle bağımsız, demokratik, sosyal hukuk devleti olmasını isteyen bir konfederasyonuz. Biz sizin bize vermiş olduğunuz bu görevde, başta işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarını korumakla görevliyiz. Ancak siz bu topraklarda eşitlik, özgürlük, demokrasi, adalet, barış istiyorsanız unutmayın ki işçilerin olmadığı yerde adalette olmaz, kardeşlik, sendikal hak ve özgürlükler olmaz. Siz demokratik tepkinizi örgütlü bir şekilde ortaya koyarsanız bu topraklarda demokraside, adalette, barışta olur. Açık ve net söylüyorum. Siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefetin içinde mutlaka yan yana, omuz omuza, birlikte olmaktan başka çaremizin olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim” dedi.

EMEK MÜCADELESİ ZORLU SÜREÇTEN GEÇİYOR

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise “Türkiye’nin bu karanlık tablosunu hep beraber izliyoruz. Emek mücadelesi çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu zor günleri hep beraber atlatacağız. Türkiye bu zorlukları aşacak. Biz bu noktada alın terimiz için, demokrasi için Genel İş Sendikası olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TARİHİN YAZILI İLK TOPLU SÖZLEŞMESİ HEDİYE EDİLDİ

Konuşmalar sonrası DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’a bir de sürpriz yapıldı. Disk Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener, Bergamalı işçiler adına Beko ve Çalışkan’a antik dönemde Bergama’da yapılan ve parşömene basılı olan ilk toplu sözleşmeyi hediye etti. Sevgener işçiler adına parşömen kâğıdına basılan sözleşmeyi verirken; “Size bir sürpriz hazırladık. İlk defa bununla karşılaşacaksınız. Bergama ilk yazılı argümanın meydana çıktığı parşömenin doğduğu yer. Bu elimizdeki tamamen orijinal bir parşömendir. Üzerindeki basılı olan ise dünya tarihindeki ilk toplu sözleşmedir” dedi.

İşçilerin hediyesi üzerine konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Gerçekten koşulların giderek zorlaştığı bir ülkede hep beraber mücadele veriyoruz. Hep beraber ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacağımıza inanıyorum. Bergama 2500 yıllık yaşayan bir şehir. UNESCO’nun 999’uncu dünya mirası ve ilklerin şehri. Bu sözleşme Pergamon kralı ile askerler arasında yapılan ilk toplu sözleşmedir. Savaşlardan sürekli yorgun düşen askerler hak istemişler. Ve oturup bu sözleşmeyi yapmışlar” diye konuştu.

Başkan Gönenç daha sonra her iki gelen başkana ziyaretlerinin anısına “UNESCO 999.Dünya Mirası Bergama” plaketi verdi.

 

14485063_10210992263992685_1609612101274302956_n

14572319_10210982887438277_2614463928723645311_n

dsc_7279

kilicdaroglu-4

b10

 

ITUC ETUC